samicek333

Jak vypadá nic?

Nejlepší odpověď
annas

Nic je něco … podobná otázka, moje odpověď…

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nic-taky-neco

Jde o filozofickou otázku, pomocí níž dokazoval arcibiskup Anselm z Canterbury důkaz existence bohal

Citát z učebnice Filozofie.

„Je-li tedy to, nad co nic většího nelze myslet, pouze v nahlédnutí, pak to, nad co nic většího nelze myslet, je zároveň něco, nad co lze myslet něco většího. To však jistě není možné. Existuje tedy beze vší pochyby něco, nad co nic většího nelze myslet, a to jak v nahlédnutí, tak jako věc sama.“.

Vezměte si kouzelníka. Díváte se na jeho trik. s kloboukem. Kouzelník v něm nemá NIC,, ale k údivu diváků vytahuje z očividně prázdného klobouku králíka, tedy NĚCO. Diváci si nemohou vysvětlit, jak se ten králík do klobouku dostal.

Tato teorie se dá rozvíjet mnohem šířejí…

"Nic je slovo bez představitelného obsahu, protože neexistenci si nedovedeme představit. Představivost vychází vždy z něčeho. Nic je neexistence něčeho.
 –
Nic ( gr. me on, lat. nihil, non ens) je chybění něčeho nebo neexistence něčeho, a to

  • v relativním slova smyslu, tj. neexistence vlastností, stavů, procesů na něčem určitém – nic x něčemu
  • v absolutním slova smyslu, jako chybění bytí vůbec. – bytí x nebytí . Bytí = filosofický výraz pro celek všeho, co bylo, je a bude."

Doplňuji:
Pokud jde o původní význam slova nic, již ve starčeštině mělo význam jako zápor, tedy ne, nikloliv. Svou větnou platností popírá smysl předchozí výpovědi:

Dnes: žádná věc, něco v žádném množství…

Další odpovědi
odpomass

Zhruba takhle:

Funna

já ti ukážu svoji peněženku a pochopíš…

dudu

Paní Annas pojala vysvětletní vědecky a určitě má pravdu, ale… Když má moje paní tzv. psí čučení a na otázku „drahá je ti něco?“ odpoví „nic“ tak to nikdy není dobrá zpráva a ihned začínám zpytovat svědomí.
A mimochodem spojení slov „nikde nic“ dle Vašeho pojetí pak protimluv?

manon

Nic nijak nevypadá. Otázka navádí k vizuálnímu vnímání toho pojmu. A on nemá vizuální podobu. Stejně jako slovo prázdno a podobné.

hanulka11

nijak

iceT

Nijak…

manon

Jasně, že z filozofického hlediska je nic něco… Já bych jen potrápila filozofy otázkou vizualizace a popisu – a o to jde – jak to nic/něco vypadá? :) Nevypadá – vizualizace se nekoná.

annas

Manon, nefilozofickpou odpověď jsem rovněž uvedla: nic = žádná věc, něco v žádném množství… Stejně Bůh je něco (řekněme pojem), ale nevidíme, tedy je vlastně nic.

Ten kouzelník – v klobouku nic a je z toho něco.

Prázdná peněženka – není v ní něco, tedy je v ní žádná věc … nic – historický vývoj. Prázdno = neexistence něčeho – jedna z možností.