alenad

jak vypadá „náš“ Ježíšek ?

Jak jste si Ježíška představovali , když jste byli malí ? A jak ho popisujete svým dětem ?
Santu známe všichni z filmů – ale to není náš Ježíšek …

Nejlepší odpověď
Alesh

Kill Santa forever!

Jako malý to byla pro mě zcela fiktivní postava, vůbec jsem si ho nedokázal představit. Jinak je to pochopitelně malý Ježíš v kolébce. Jak ale může nosit dárky, to je otázka. No, minimálně to nutí děti přemýšlet, jak je to možné, podporuje to fantasii.

Další odpovědi
Pájo

Vždycky jsem si ho jako dítě představoval jako dospěláka (spíše staršího).
Asi po vzoru Krakonoše z „Krkonošských pohádek“ http://www.you­tube.com/play­list?list=PL39154F51­0288FD70 nebo spíš pašeráka z pohádky „Krakonoš a lyžníci“ http://www.csfd­.cz/film/7269-krakonos-a-lyznici/

Než mě a sestru mamka stihla v koupelně učesat (vždycky jsem nechápal, proč to v době, kdy se mohl každým okamžikem objevit, musíme dělat!) byl Ježíšek pryč a v obyváku u stromečku byly dárky a vlála tam už jen záclona u okna otevřeného dokořán…a voněl sníh z mrazivého průvanu.
Nikdy to v mých představách nebylo dítě v jesličkách, to jsem bral spíše jako vyobrazení z doby, kdy byl Ježíšek jestě malý.
Do té tmy, sněhu a větru kerkonošský zimy by se totiž dítě vydat nemohlo. A protože byl obyvák v 1. patře a Ježíšek mizel tak rychle, že jsem ho nikdy nestihl, bylo mi jasný, že lítá, když chce.

Doplňuji:
Kolikrát jsem běžel nejdříve k oknu, jestli ho ještě někde ve vzduchu nezahlédnu a ne že bych mu to někdy přál, pokaždé jsem se koukal i na obrovskou závěj pod oknem, jestli tam po nepodařeném startu z okna nesedí ve sněhu, nelamentuje a neoklepává od sněhu obalený kabát a pytel s dárky pro další děti. Byl to profík. Vždycky odlítnul, aniž by havaroval… ;)

Drap

Podoba v které nosí dárky nebyla nikdy popsána a neni známa. Ježíšek jako takový je znám coby nemluvně.
Kdysi jsme dělali takový soukromý průzkum, jak vypadá Ježišek asi u 50-ti lidí. Děti většinou neměli vůbec žádnou představu, a pokud ano, tajk poznamenanou přivadrovalým Santou. Dospělí už asi v 80% dokazáli Ježiška nějak popsat, většinou však mlhavě a popisy se dost lišily. V malém procentu přetrvávala představa nemluvněte a dárky dokáže přinášet díky svým zázračným schopnostem. U některých to byl zase bělovlasý a bělovousí stařec v průsvitném rouchu, u některých jen oblak mlhoviny a podobně.
Podle mne to nejlépe vystihl Alesh. Je zde velký prostor pro fantazii a představivost. A díky tomu, také naše Vánoce mají to pravé kouzlo, částečně zakryté temnotou a zázraky.
Santa je proti Ježiškovi velice mladý a byl stvořený jen jako reklamní postava.

Bedy

Zeptejte se muslima jak vypadá Alláh. Výsledek bude úplně stejný jako když se nás zeptáte, jak vypadá Ježíšek, co dětem nosí dárky (nemyslím malého Ježíše v chlévě).
V obou případech neexistuje žádný „oficiální“ portrét, prostě každý si ho vybavuje jinak. A není to ve finále dobře?

Osobně Vánoce nijak extra neslavím a dárky radši nakoupím už dřív, než začne ten humbuk v krámech – samé koledy co hrajou dokola dokola furt a furt jak z kolovrátku (hlavně ty anglické jsou příšerné), samí Santa Clausové…ach, ach, to jsme to dopracovali ☹

Damiana

Já si ho v dětství vždycky představovala, že je v mém věku. Ale z mrňousovské nevědomosti už jsem nějak pryč…
(Teď už ale „vím“(!!!), že vypadá nejspíš jako můj manžel.:-D)

beri49

A co třeba nějak takto:

Zdroj: http://ch-r-i-s-t-m-a-s.blog.cz/1110/o­brazky-jeziska

Calimë

mě jednou, když jsem byla malá, děda řekl, že prý babička jednou o vánocích viděla jak něco přeletělo nad stromečkem, tak jsem si představovala Ježíška jako vítr :)