Reganois

Jak vypadá klíč k dlouhověkosti, například 100 let života?

Nejlepší odpověď
Malvína

To je jak loterie. Zaručený recept neexistuje. Znám lidi, kteří nepili, nekouřili, žili zdravě, ale předčasně zemřeli. Znám alkoholiky, drogově závislé, lidi se špatnou životosprávou, a dožili se vysokého věku. Tím nechci říct, aby člověk dělal to špatné s úmyslem, že se dožije úctyhodného věku. Jsem zastáncem toho, že vše je v hlavě. Psychika je základ. Jak smýšlíme a snažíme se držet v rovnováze, tělu dáváme nejvíce.

Další odpovědi
Kepler

Před pár dny jsem četl zprávu, že maximální potenciální délka života je 150 let. Samozřejmě v tom hraje roli i genom, který jsme zdědili po předcích, zdravá strava (nejlepší je prý ta středomořská), v jakém prostředí žijeme atd. Jsem ale přesvědčen, že velmi důležitý je i přístup k životu, optimismus i nevázanost typu Řeka Zorby.

Ametyst

Když jsem poslouchala zážitky starých lidí, kteří přežili koncentráky, jejich společnou vlastností byla disciplína.

UPhelp

Každý den malá trocha alkoholu (např. sklenka k obědu nebo kalíšek po ránu) – potvrzený recept na dlouhověkost od spousty lidí, kteří se vysokého věku dožili. Dělá to třeba i královna Alžběta II. (a myslím, že i její matka to tak dělala). Ať už je to víno nebo gin nebo něco takového. Alkohol je skloňován velmi negativně, protože jsou neustále vidět ty zlé následky a co alkohol způsobuje. Ale zapomíná se, že alkohol je v malé míře skutečně lékem a má plno blahodárných účinků.
Častá konzumace jahod a trocha čokolády. Jinak zdravá strava všeobecně, především bohatá. Základ ovoce.
Pravidelný pohyb, minimálně procházky (do přírody), ale spíš i nějaké formy cvičení, alespoň lehčího. Meditace, jóga. Občasné otužování by nemuselo být k zahození.
Pravidelná četba a procvičování mozku, paměti a myšlení.
Klidné prostředí, čisté a příjemné pro člověka.
A jedno z hodně důležitých je podle mě to, ať člověk stále dělá to, co ho těší, z čeho má radost. A tím nemyslím jen všední zálibu (kterých může mít víc), ale skutečnou vášeň a co si užívá. Pokud to ovšem není něco, co by mu škodilo na zdraví.

Podle mě je to hlavně souhrn několika faktorů. Udržování těla, mysli i ducha v pozoru, takového připraveného čilého. Tzn. trénovat je a udržovat ve zdraví a pohodě. Člověk by měl být šťastný, měl by se cítit dobře, mělo by to být spojeno se zdravým způsobem života a ten zbytek jsou hlavně doplňky – jako ta pravidelná konzumace alkoholu v malé míře atd. Ale taky důležité a souvisí i s tím hlavním.
Cítit se šťastný, naplněný (tím, co dělám).
Vhodné prevence a vůči některým možným onemocněním vhodné léčby, hlavně míň chemie. Hlavně i byliny nebo „alternativní“ způsoby léčby. Neléčí se jen tělo, ale podle mě se taky občas musí léčit i duch… člověk odevzdaný nebo nešťastný si už kolikrát ani nepřeje, aby se tělo uzdravilo (respektive je mu to třeba jedno, ale to vyjde na stejno).
Zaměstnávání mozku je určitě velmi dobré. Nepřestat se učit, rozvíjet se.. To nikdy nekončí, snad jen smrtí. Jaká škoda, že plno lidí s tím skončí po/ve škole (nebo spíš s tím ani nezačnou). Neučří se, nerozvíjí, nečtou, nic si neosvojují.
Četba je určitě pro trénink mozku jedním z nej. Avšak ne pouze oddechovou literaturu (pro zábavu).

Nelze dělat jedinou věc, aby to člověku zaručilo dlouhý život. Těch věcí musí být nezbytně mnoho. Člověka může zabít cokoli a tím myslím zdravotně/psychicky (takže dávám bokem nehody atd.). Člověk může žít zdravě, může sportovat atd., ale třeba ho trápí stres a deprese, je nešťastný nebo po dlouhý čas byl a další takové věci. Tohle mu klidně může horšit zdraví a přidělávat problémy. Nemusí kouřit, brát drogy,… ale na těle se to odrazí. Vlivů je hodně. Proto je třeba dodržovat několik věcí pro zdraví. A proto po všech stránkách: fyzické, psychické i mentální. Zdraví a klid vnitřní i vnější (okolí).

marci1

Podle svých „dlouhověkých“ příbuzných bych řekla, že je to: pracovitost, pokora, zdravá výživa, láska ke zvířatům a přírodě, dobrá nálada a zejména smysl pro humor. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

UPhelp: Pěkně popsáno. Přesně do toho vůbec nezapadá dívat se denně na zprávy. Pokud ma člověk opravdu trápení a podívá se na zprávy, velmi snadno tam prohlédne, jak jsou okrajové maličkosti nesmyslně zdůrazněny. Jak se vyrábějí problémy, které zajímají málokoho. Jak je nám implantován globalismus. Proto je jen zdravé vyhnout se takovým zprávám.