Henry1660

Jak vypadá islandské bojové umění Glíma?

Jaký je postup – systém boje?

Nejlepší odpověď
marci1

Glíma je jedno ze dvou původních, starobylých evropských bojových umění beze zbraně. Prvním, sahajícím až do dob starověkého Řecka je pankration (o tom si povíme někdy jindy). A druhým je právě severská glíma. Toto bojové umění bylo na severu Evropy v době vikingů velmi populárním sportem. Zajímavostí tohoto způsobu boje, ve kterém jsou zakázány kopy, je používání zvláštního opasku, podobně jako při japonském sumo, který se využívá při zápasnických chvatech. Zápasí dva protivníci, kteří obchází jeden druhého ve snaze jeden druhého skolit na zem řadou různých způsobů. V pravidlech je popsáno osm takových, které se libovolně kombinují. Dnes bývají zápasníci oblečeni do speciálních zápasnických úborů zvaných glimuföt, sestávajících ze speciálních bot, košile, kalhot, chráničů slabin a přirození. Každý zápasník má tři kožené pásky upevněné na stehnech a kolem pasu. Pásky na stehnech jsou řemínky spojeny s opaskem v pase. Soupeři zápasí ve vymezeném prostoru. Před zápasem se pozdraví podáním ruky. Uchopí pravou rukou protivníka za opasek v pase a levou pásek na stehně. Tak začíná souboj. Končí, když jeden ze zápasníků leží na zemi. Ve Snorriho Eddě je popsán souboj mezi Thorem a obří stařenou, který možná stál u zrodu právě tohoto způsobu boje. Glíma je národní islandský sport, který se dnes úspěšně šíří i do ostatních částí Skandinávie a nejen tam. Na Islandu byl s nástupem křesťanství prohlášen za pohanský a Althingem později zakázán. Islanďané si však z církevních zákazů nikdy mnoho nedělali a tak glíma přežila dodnes. 🙂

https://pohan­skykruh.wordpres­s.com/2014/06­/30/lars-magnar-enoksen-runy/