ZbyněkM

Jak vyměnit žárovku ve staré panelákové koupelně?

Poradíte mi, jak sundat kryt žárovky ve staré panelákové koupelně? Šroubování nefunguje a na tahání nemám odvahu, když nevím jestli to vyjde, aby se mi světlo nerozbilo v ruce. Fotku mám jen tuhle, tvarem je to kulaté světlo posazené na válci, který přiléhá ke stropu. Problém hlásili nájemníci, tak nevím co jim poradit. Díky moc za radu

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Jde o klasickou armaturu stropního svítidla. Spodek je bakelitový a sklo je vešroubováno do bakelitu. Někdy, po silném dotažení a delší době, se dá špatně povolit. Nutné řádně uchopit oběma rukama (stát na spolehlivých schůdcích) a točit proti směru pohybu hodinových ručiček (doleva). Pokud se nezdaří, pak je jediné řešení sklo rozbít (pozor na oči a pořezání!) a nahradit je novým. Ovšem i po sejmutí skla, bývá někdy problém, po delší době a případném vyhřátí v závitu, vyšroubovat i žárovku z bakelitové patice. Na to rovněž pozor. Světlo bezpečně vypnout jističem (pojistkou) v rozvaděči a žárovku vyšroubovat obdobně jako kryt. Pokud se sklo žárovky uvolní, je nutné kleštěmi spodek žárovky vymontovat z patice. Novou žárovku pak doporučuji již LED (pokud již nebyla), která nevyvíjí takovou teplotu a vyhřátí patice nehrozí.

Další odpovědi
Filip84

To „kulaté světlo posazené na válci, který přiléhá ke stropu“ se slangově, a už i odborně, nazývá „kopyto“ a nanormováno bylo ještě když jsme patřili ke státu zvanému Království a země na Radě říšské zastoupené a „to byl ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud“, tedy v pravěku elektrisace. Proto ho koupíš prakticky kdekoli a za jednotky desítek korun, stínidlo stojí něco kolem stokoruny, tedy v základním provedení.

Pokud nejde skleněná baňka povolit, tak buďto byla našroubována – silou vůle – mimo závit, přilepila se k pryžovému těsnění, které je na spodku, nebo vlivem času zatuhla.

Pokud je to narváno mimo závit, povolit to, po těch letech, s největší pravděpodobností, nepůjde. Pokud je to zatuhlé, nebo se přilepilo těsnění, většinou stačí „trhnout“. Nebo „trhat mama – tata“ tj. škubnout k dotáhnutí, škubnout k povolení, opakovat, až to povolí.

Nepodařilo-li by se to povolit, prostě si vezmi štít/brýle, neprořezné rukavice, kladívko a vědro, vědro umísti těsně pod baňku a kladívkem baňku opatrně rozbij. Uvnitř uvidíš dvě díry, v nich jsou hlavičky dvou šroubů / vrutů, ty vyšroubuješ a celé kopyto Ti zůstane viset na vodičích. A celé, i se stínidlem, ho vyměníš, jest to levné.

Pokud by se Ti to povolit podařilo, a pokud by tam bylo pryžové těsnění, vyndej ho, a před našroubováním stínidla zpět namaž plastickým mazivem. Vyhneš se obdobnému problému do budoucna. Stejně tak dbej důsledně toho, abys stínidlo nešrouboval přes závit, někdy to úplně přesně proti sobě nesedí (není tam přesný závit) a vyžaduje to cit a trpělivost.

Kopyto koupíš keramické i plastové, samozřejmě, keramické je dražší. Pokud do toho míníš dávat žárovku, kup keramické. Pokud LED zdroj světla, kup plastové, je levné, lépe se s ním pracuje a vydrží taky dlouho.

Zdroj: https://www.pal­mat.cz/svitidlo-kopyto-keramicke-rovne-max-60w-ip20/ https://e-elektromateri­al.cz/elcon-00800-sklenena-koule-mlecna-pro-kopyta-opal/p1017472­?gclid=EAIaIQob­ChMIuufizLur-AIVfAwGAB1fCQQVE­AQYAiABEgJhA_D_BwE

led

Jiři Bohumil krásne popisuje otváranie lampy, ale…
Jednoznačný postup
1/ najprv vypnete elektriku (poistku) spravte to sám, jedine tak budete mať istotu. Doporučujem napriek tomu pracovať v suchom prostredí a používať nevodivé (izolované) náradie
2/ overte si, či pri odkrúcaní skla sa netočí aj teleso. Dosť často sa to stáva. Ak áno, teleso pri odkrúcaní pritláčajte druhou rukou k sten/stropu. Pozor na prípadné prasknutie skla, preto nikdy nestojte priamo pod telesom, ale bokom na dosah rúk.
3/Ak praskne sklo baňky, vyberte zbytky skla z telesa.
4/ Ak žiarovka nejde hneď uvoľniť točením doľava,jednou rukou držte objímku a skúste žiarovku jemne pootočiť v protismere doprava, až cítite pohyb (môže byť "zapečená objímka). Potom odkrúťte žiarovku točením doľava.
5/ ak sa žiarovka rozbije, skúste zvyšky vybrať. Nie prstami, ale kliešťami.
5a/ ak v objímke ostane závit, na rozdiel od Jiřího rady, doporučujem použiť drevené ramienko na šaty. Na rozdiel od klieští, ktoré trhajú plech závitu, drevo je mäkké a zaryje sa do objímky a nepoškodí ju. (z praxe, o nevodivosti dreva snáď ani nemusím…)
5b/ ak vykrútite aj kovový závit, ako laik sa nesnažte objímku opraviť, ale zavolajte odborníka, elektrikára!
6/… vymeňte svetelný zdroj žiarovku, podľa návodu Jiřího Bohumila.
7/ Než ukončite prácu, ešte raz preverte, či je lampa je naozaj pevne uchytená v strope.
8/ Svieti – nesvieti? Nezabudnite zapnúť poistku.

z kancelárskej praxe:

  • Koľko ľudí treba na výmenu žiarovky?
  • Troch.
  • Prečo?
  • Jeden so žiarovkou stojí na otáčavej stoličke a dvaja ho otáčajú.

elkon

Z obrázku není patrné jaká je konstrukce svítidla. Může být šroubovací kryt, ale také může být na nějaké příchytky.

led

elkon, je to klasická stropná lampa IP20 do 60W so sklenenou guľou o priemere 15–20cm (tj E2740W plastová guľa- E2760Wsklenená guľa) so závitom, alebo bajonetom. Použitie v pomocných priestoroch v domácnosti a podobne.
V sôčasnosti sa vyrába aj s úsporný typ s LED.