Avatar uživatele
dafne

Jak vyhledat zaniklé firmy kvůli potvrzení o zaměstnání při odchodu do důchodu?

Dobrý den. Mám problém s vyhledáváním zaniklých firem, které mi mají poskytnout potvrzení o zaměstnání. Kvůli odchodu do důchodu. Můžete někdo poradit?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 1630 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
johana 56

Doporučuji obrátit se se žádostí o zaslání osobního listu důchodového pojištění přímo na ČSSZ Praha (přesnou adresu najdete na jejich stránkách).
Formulář žádosti ke stažení
https://www.na­seduchody.cz/wp-content/upload­s/2014/04/IOL­DP.pdf

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Najdi si na netu adresu oblastního archivu dle místa firmy a tam je požádej o dohledání informací.
Ještě předtím zkus zjistit, zda zaniklá firma nemá nějakého nástupce.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Pokiaľ sa nedá inak, skúste cez Státní archiv, ako tu už píšu niektorí odpovedajúci.
V prípade nemožnosti dokladovania bývalého zamestnávateľa môžte použiť aj čestné prehlásenie aspoň 2 spolupracovníkov z čias vášho spoločného zamestnania – toto potvrdenie musí byť overené notárom.
zdroj: vlastná skúsenosť pri odchode do dôchodku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

K archivům a ČSSZ přidám další tip.

Máte-li uschovány výplatní pásky a/nebo nějakou legitimaci s vylepenými známkami, lze jimi doložit někdejší zaměstnání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Jestli vám váš bývalý zaměstnavatel platil důchodové, tak jej mají v evidenci na ČSSZ

Upravil/a: hapiky

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Otázka je matoucí – zaniklou firmu už logicky nelze vyhledat a chtít po ní poskytnutí potvrzení (pokud „zaniklá“ neznamená, že firma už nefunguje, ale dosud probíhá likvidace nebo konkurz – pak by se dalo obrátit na likvidátora nebo správce konkurzní podstaty) . Dá se najít záznam, že daná firma existovala (obchodní i živnostejnský rejstřík mají historii i zaniklých subjektů).
Firmy mají při zániku povinnost archivace určitých dokumentů, ale nejsem si jistý, jaký je režim archovace mzdových listů.
Základ je tedy si chovávat kopie evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP), případně výplatních pásek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
johana 56

hapiky:

Pokud by úprava byla před vložením další odpovědi, je to za 1.
Při úpravě odpovědi je výhoda, že zůstává čas i s minutami změny . Podobně jako uživatel led vycházím z vlastní zkušenosti…

před 2617 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ja som musela dohľadávať nielen v slovenskom ale aj v českom archíve, pretože niektoré doklady bývalého Československa boli na Šlovensku a niektoré v Čechách (výraz Česko cítim ako germanizmus, brrr).

před 2617 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
johana 56

Ono to opravdu funguje, alespoň z mého pohledu.
Po rozdělení republiky bylo nutné dohledat mamce výdělky v Čechách. Objížděla jsem archivy, pátrala. Pomohla mi naše paní účetní, po odeslání žádosti přímo na ČSSZ byly archivované podklady pro výdělky z 50. let minulého století převedeny přímo do Blavy.

před 2617 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek