cochee

Optika je v té věci cca uprostřed, co má na sobě ty dvě nálepky s QR kódem. To je laserová hlava. Všimni si, jak je uložena na kolejnicích, aby se mohla pohybovat od a ke středu vložené placky (ta částečně kruhová věc pod tím je uložení přítlačného ložiska, které uchytí střed disku a ten může rotovat). Mám dojem, že tu mechaniku máš obráceně, musíš ji dostat z té plechové „vaničky.“ To obnáší většinou tohle v uvedeném pořadí: vysunout tray (šuplík) pomocí kanc. sponky nebo něčeho podobného, u šuplíku v jeho čele je dírka – zasunout, zatlačit. Povyjede, pak dovytáhnout ručně. Po vysunutí prozkoumat způsob uchycení čela šuplíku a sundat jej. Šuplík zbavený čela zase ručně zasunout až na doraz. Nyní prozkoumat způsob uchycení čela celé mechaniky (najít ty západky apod.), sundat. Ono by to sundat nešlo bez sundání čela toho šuplíku, tak proto. A teď už by mohlo jít to šasíčko vyklopit z té vany, ale možná, že tam jsou ještě nějaké šroubky. Po vyklopení tam asi ze druhé strany bude ještě nějaká deska tištěného spoje, taky heftnutá na šroubky nebo na nějaké plastové západky; opatrně, ať se západky nepolámou, resp. neztratit (a nepomíchat) šroubky. Teď už by snad mělo jít vidět tu laserovou hlavu s čočkou, pokud nevidno čočku, měla by jít celá hlava posunout po těch kolejničkách. Čočku očistit, já používám dloubací tyčinku do ucha s vatovým koncem, navlhčenou do IPA. Čočka je pružně uložena, tudíž NETLAČIT! Není třeba ani osušovat, IPA vyprchá během pár zlomků sekundy. No a nyní už zpětná montáž s uvedenými kroky v opačném pořadí. Hodně štěstí (někdy to totiž ani není moc platné, hlava už má odsvíceno svoje a je polomrtvá).

P.S. …ale fascinují mě ty nůžky na plech. Nepoužil jsi je, doufám? 🙂

jáára

Vyhodit. Nemá smysl tohle opravovat / čistit.

Lamalam

Vyhodit a koupit novou nebo použít čistící cédéčko.

cochee

jáára, Lamalam: ony některé mechaniky přestávají číst poměrně rychle, záleží, v jak zabordelizovaném prostředí musejí fungovat. To pak pokus očistit čočku může ušetřit pěkných pár stovek ročně, není to škoda? Já mám očištěno téměř cokoliv od lejzru do 15 minut. CD/DVD mechaniky z PC jsou jednodušší, např. hifi věže trošku zdlouhavější, než se odstrojej. A zaprášená čočka je to tak ve čtyřech z 5 případů, ten jeden zbývá na vyhození a koupení nového strojku (unavená laserová dioda nebo jiná amatérsky nediagnostiko­vatelná závada).

orestez

Vercajk okolo je jen keř. Jinak díky. S touto mechanikou nejde instalovat systém, někde se zastaví. Jiná, taky stará funguje.

cochee

Nz. Pak se ozvi, jestli to pomohlo.

orestez

Vnitřek byl čistý, čočka taky. Trochu jsem ji otřel vatou. Zkouším stejný proces instalace. Ukazatel myši animuje čekání. Chyba bude asi v jiném slotu. Funkční mechanika, ta moje vyzkoušená je v zapojení ATA ta špatná je SATA.

Je to PC z bazošu, obrovský prů$er že jsem to koupil.