tomovka

Jak vyčistit cpu od teplovodivné pasty?

Dostal se ke mě starý asus f3k, který strašně hřeje. Po otevření a sundání heatpipe jsem objevil jakýsi teplonevodivý kámen na CPU. Jak se toho zbavit? Nemá to heatspreader, takže se bojím ředidla/lihu/ben­zínu, aby nepoškodily čip. Existuje nějaká jiná alternativa? Nikdy jsem se s tak starou pastou nesetkal.

A také, na heatpipe k GPU jsem objevil jakousi kovovou folii, která se přímo dotýká čipu (na té fólii jsou i obtisky nápisů), a pod ní je teplovodivá pasta. Mám tuto folii sundat, nebo ponechat i s pastou pod ní?

Nejlepší odpověď
dubraro

Mechanicky očistit, oškrabat. Na dočištění isopropylalkohol. Když už to budeš čistit, tak očisti i GPU. Přesvědči se „nasucho“, že dosedací plochy heatpipe těsně přiléhají k čipům, že heatpipe není zkřivená nebo čipy nakřivo nasazené v paticích. Pak dej čerstvou pastu a pečlivě smontuj. Najdi si nějaký software, který bude ukazovat teplotu čipů (třeba HWmonitor) a sleduj. Pokud se při zatížení či odlehčení CPU a GPU teplota mění pomalu, např o jeden °C za sekundu, máš chlazení správně smontováno. Špatný odvod tepla by se projevil rychlými změnami teploty čipu, např. o 10°C za sekundu.