Hasič Rick

Jak vybělit zažloutlé klávesy na akordeonu?

Máte někdo zkušenost s bělením kláves ? Mám starší akordeon (OTK 12/60) a části na basové skříňi i klávesy, jenž byly bílé jsou teď slonovinově nažloutlé, což by mi moc nevadilo, kdyby tam nebyly fleky světlejší barvy, i když jsou na první pohled neviditelné.

Po těch sedmapadesáti letech ho čistím zevnitř (jen tam, kde vím, že nemám co pokálet :D ) i zvenčí, dávám nové řemeny, aby vypadal zase jako nový, i kufr jsem si jako um. truhlář udělal nový, ale ty zažloutlé časti… jistě mě po takovém úsilí pochopíte.

Děkuji, každá dobrá rada se určitě hodí ;)

Nejlepší odpověď
annas

Klávesy na akordeonu ani na klavíru se v žádném případě nelakují ani nebarví, nýbrž se jemně obrousí a vyleští např. přípravkem Sitol apod.

Vlastní zkušenosti – podla rady odborníka.

Další odpovědi
Kepler

Nevím z jakého materiálu klávesy jsou, ale bělící účinky má Savo nebo proxid vodíku. Vyzkoušel bych opatrně nejdřív na jedné klávese, nechal déle působit a pak zbytky pomocí čisté vody odstranil. Bez záruky.

Lamalam

Na akordeonu netuším, ale na klavíru to jde lehkým přeleštěním zubní pastou.