huxa

Jak vůbec se můžou politici poslední dobou takto pohybovat na hraně ústavy?

Nejdříve odejde Nečas, neboť kolem něj začala vznikat aféra, tím spadne celá vláda (to můj mozek nebere), následně je zvolena Rusnokova vláda, u které je jasné, že neprojde a jestli ano, bude za tím pouhopouhá kurupce (to naprosto chápu), nicméně jestliže neprojde, Zeman má právo stanovit jinou vládu? (zase nechápu)
Není toto stále chování na hraně ústavy? Přecejen, jednou jsou v parlamentu po právu zvolení lidi a koalice si zvolila vlastní vládu, proč si tedy nemohla zvolit jinou? Proč si hraje prezident na rádoby milovníka lidu, který toto chce vše „napravit“?

Nejlepší odpověď
Drap

Vše je přesně podle ústavy. Koalici nikdo nezvolil, tak proč by si měla vybírat další vládu. Klaus jmenoval Nečase, aby sestavil vládu, i když žádná z koaličních stran nebyla vítěznou stranou voleb. Měl na to právo a bylo to podle ústavy, i když tím byly porušeny zvyklosti, že sestavením vlády bývá pověřena vítězná strana voleb.
Ještě jedna poznámka. Rusnokova vláda nebyla zvolena, ta byla jmenována. Opět vše podle ústavy.

Další odpovědi
anonym

V parlamentu poprávu zvolení lidi NEJSOU.Strana LIDEM nebyla nikým volena a ani neprošla sítem volebních klání.
A prezident dělá jen to, co si přeje většina lidí, čili dohnat parlament k předčasným volbám.Nezapomeň, že on byl nyní pouhým občanem,chodil mezi lidmi nakupovat, povídal si co normální pracující lidi štve, takže se přesvědčil co chtějí normální lidé.

arygnoc

je treba zvážiť, čo je prednejšie – lepšia nejaká vláda, ako žiadna, alebo demokracia (rozumej sloboda rozhodovania, hlas ľudu).
nakoľko demokracia neexistuje (pre niekoho sa vždy jedná o diktát), je nejaká vláda najlepšie riešenie.

vari si skutočne nemyslíte, že ústava je pre občanov.
ústava je dokument, ktorý si politici kedykoľvek prispôsobia obrazu svojmu (rozumej potrebám).

takže ako najdemokratickejšie (zvolil ho ľud a nie politici) riešenie a najlepšie riešenie sa javí zemanov diktát.

led

Pozrite si Ústavu a právomoci jednotlivých politických a štátnych predstaviteľov.
Ak podá demisiu predseda vlády, je povinná podľa ústavy podať demisiu celá vláda. Následne:
1 – Prezident menuje predsedu vlády a poverí ho zostavením vlády
2 – Predseda vlády vyberá členov svojej vlády a na jeho návrh vymenúva prezident ďalších členov vlády. Prezident okrem menovania určitej osoby za člena vlády má aj ďalšiu ústavnú právomoc – poveruje členov vlády riadením určitého ministerstva, prípadne funkciou podpredsedu vlády.
3 – Parlament schvaľuje vládu -Vláda je povinná do 30 dní po svojom menovaní predstúpiť pred národnú radu, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Vláda musí skladať účty zo svojej činnosti, najmä informovaním o plnení svojho programu.

Prirodzene okolo toho je množstvo rokovaní aj s jednotlivými predsedami parlamentných strán
To, že politik, na ktorom ulpie podozrenie z nekalej činnosti, korupcia, je v parlamentnej demokracii správne. Pozrite sa aj na iné krajiny, kde politici práve z týchto dôvodov odstúpili.
„Zeman má právo stanovit jinou vládu?“ Nie, má povinnosť v prípade neúspechu vlády, v tomto prípade pri vyslovení nedôvery Rusnokovej vláde, menovať nového premiéra a novú vládu.
Takže tu nejde o hru "na rádoby milovníka lidu, který toto chce vše "napravit""

Doplňuji:
prepáčte za staré označenie „národná rada“ má byť správne Parlament České republiky

mosoj

Nikdy neříkej nikdy !!!!!

01Ricco

Tak si napřed tu ústavu alespoň jednou přečti, možná se pak nebudeš muset ptát (snad ti to mozek začne brát a pochopíš to).

anonym

Vítej v Zemanově!

anonym

Poměrně výstižné vykreslení prezidenta a jeho vlády:
http://www.1000ve­cicomeserou.cz/648-ministr-kultury-jiri-balvin/