annas

Jak vnímáte zítřejší svátek? Je pro vás jen dnem pracovního volna?

Zaujala mě slova Karla Čapka. Jsou stále aktuální?

„Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou… Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba“.

Nejlepší odpověď
Terryle

Já tedy 17. listopad uznávám a ctím snad nejvíc ze všech svátků. Beru ho jako připomínku dne, kdy mi vlastně byly dány možnosti, které mám. A kterých si zatraceně vážím. Kdyby to tenkrát nepadlo, nemohla bych nejspíš studovat a rozhodně bych nemohla dělat v médiích. Nemohla bych cestovat. A nejspíš bych se svým způsobem života působila a cítila se ještě desetkrát divněji, než jak se cítím a působím teď. I když, kdoví, jak bych žila, kdybych se narodila o 20 let dřív… bylo to mnohem, mnohem jednodušší.

Netvrdím, že dřív bylo všecko špatný a dneska je vše dobrý. I z dneška se mi občas dělá blbě, jako se mi dělá z toho, co se dělo tenkrát… ale aspoň se o tom dá relativně otevřeně mluvit.
Pan Čapek má naprostou pravdu.

Další odpovědi
tom004

To jsou slova,která nikdy nepřestanou platit,stále budou aktuální a pravdivá.Zítřejší den je pro mne normální,jako každý jiný.

hanulka11

Pro mě je normální pracovní den jako každý jiný.

Jen tedy před lety se cosi přihodilo …a mělo to být pro lepší budoucnost…zda je lepší …mnozí jsou nad tím v rozpacích ,ale každá doba nese své....., že ano??

Drap

Vnímám to jako spíše zvláštní svátek. Každý svátek by měl být jakousi vnitřní oslavou něčeho pěkného, významného, nezapomenutelného.
Tento svátek ve mě spíše vyvolává rozporuplné pocity. S úctou ho beru už jen jako bývalý svátek studenstva. Ani nevyužívam pracovní volno a raději jdu do práce.

dudu

Patřím do generace, která prožila polovinu svého aktivního života za vlády proletariátu a polovinu v područí kapitálu. Nemíním zde mladším generacím činit kázání, téměř vše za mne napsala Teryle, lépe bych to nedokázal. Na adresu všem upachtěncům, kteří se těmto událostem nedokáží ani v pokoře poklonit pak vzkazuji: „Bože, prosím odpusť těm hovádkům, neboť oni nevědí co činí a ani to, že by měli děkovat za každé nové ráno“.

Andělé

To je opravdu pěkně napsané a stále pravdivé…

Jinak si vždy vzpomenu,jak jsem posledním rokem ve škole šla s ostatními spolužáky v Liberci do ulic..

A můj syn má zítra 6.narozeniny,takže bude oslava..

led

Sviatok čoho.
Sviatok začiatku, či sviatok konca?
K slvám Karla Čapka: mali by byť vytesanédo kameňa a postavené miesto rôznych Sôch slobody pred Národné i štátne parlamenty.
Človek je vždy rovnaký, za každého zriadenia. Poctivý a čestný je vždy poctivý a čestný. Podvodník je vždy podvodník, zbabelec je vždy zbabelec a podobne. Rozdiel je len v tom, ako si to kto vysvetľuje.

briketka10

beru tento den jako každý jiný a 17.listopad 1989 jako VELKÉ ZKLAMÁNÍ také nesplnil má očekávání

Jikra

Děkuji Kerberus za příspěvek-moc pěkný-a Terryle za krásnou odpověď protože já bych to sám líp nenapsal.Mimochodem v bolševickém blahobytu jsem žil 42let tak že já už mám vybráno.Děkuju už nikdy!Takže já mám zítra svátek!

www

Místo státního svátku bych bral raději to, co se tenkrát po 17. vládami slibovalo !!
Toto datum pro mne znamená jen zklamání, volno/nevolno ☹

rosinka

Výstižná slova Karla Čapka jsou stále aktuální. Pamatuji si na lidi, kteří souhlasili s režimem a měli spoustu intelektuálních řečí na téma tehdejšího socialismu. Nevzdělaný a s omezeným rozhledem byl každý, kdo tvrdil něco jiného. No a ten samý typ lidí nebo dokonce úplně stejní lidé mají spoustu „chytrých“ řečí o tom, co je dnes. Včetně toho, jak se máme vlastně dobře a co jiného bychom chtěli, snad ne zase komouše? A tenkrát to bylo, snad ne zase buržousty?
17.11. nijak zvlášť neprožívám, vždyť je úplně jiná doba. Možná, ale v koutečku duše čekám,že se zase něco strhne…;-)

lexx

Tenkrát jsem to chápal jako historickou příležitost – šanci a konec jednoho systému.
Stačí z názvu státu odstránit slovo „socialistická“ a z ústavy článek o vedoucí úloze komanč partaje, na 2 roky málo utáhnout opasky a už tu máme blahobyt, prosperitu a BMW pro každého. Jo, realita po 22 letech je (trochu) jiná.