MirKop

Jak vnímáte Halloween?

Vnímáte to jako nějakou americkou blbost nebo jako právoplatný svátek? Jaký je váš názor?

Nejlepší odpověď
Drap

Takový svátek se mně netýká, nepatří do naší kulrury. Máme dost svých pěkných svátků a tradic.

Další odpovědi
annas

Tento svátek nevnímám, slavím památku zesnulých. Vzpomínám na ně nejen v tento čas. Zapálím svíčku, v anglosaských zemích dávají svíčku do vydlabané dýně. a spojují s tím i další rituály.

"Sice oba svátky mají kořeny v keltských zvycích z doby, kdy lidé neuměli měřit čas, neznali kalendář a rytmus jejich životů udávalo postavení slunce a luny. Neměli čtyři roční období, ale jen dvě. Světlou, kdy seli, a tmavou, kdy sklízeli.

Katolická církev však o pohanské zvyky neměla zájem a v šestém století zavedl papež Bonifác IV. pro období Samhainu svátek Všech svatých.:

http://www.no­vinky.cz/zena/styl/1828­45-dusicky-i-halloween-maji-stejne-magicke-koreny.html

Otázek na toto téma je v archivu několik.

gecco

Halloween není „americkou blbostí“, ale (kdyžtak) anglosaskou „blbostí“ – kořeny tohoto svátku jsou v Irsku (z dob, kdy Kolumbus Ameriku ještě ani zdaleka neobjevil), kde vznikl ´zkřížením´ svátku Všech svatých a keltských tradic…
😁

anonym

To jde mimo mne!

anonym

Nepatří sem,nemám rád hallowen.

Šidlo

definujte ,,právoplatný svátek"

sviatok je len slávenie národa, len slávenie osobností, len slávenie náboženstva, len slávenie kultúry?

ochrana pred duchmi a strašidlami bola pre pohanských predkov úplne normálna.....­....len každé etnikum na to išlo inak a to keltské na to išlo tak atraktívne, že sa to zachovalo doteraz

zvyk musí byť príťažlivý, aby vydržal tisíce rokov, a halloween je sranda......

Baromut

Miluju ho :) Vždycky si udělám nějaký šílený makeup (zombie, kostra…) a vyrazím s kámoškama na halloweenskou párty. Oproti tomu dušičky mi přijdou naprosto nesmyslný.

Lamalam

Ignoruji to, nic pro mě neznamená.

gagaga

an., jak se slavi pamatka zesnulych ? :)
me to slovo " slavit " ted prislo strasne k smichu ..jako ze slavim, ze mi nekdo umrel
:)

  • iv-