Danina65

Jak vniklo úsloví „je to za babku“?

Byl to nějaký starý typ platidla, nebo se za zboží nevalné kvality nabízela ta nejstarší v rodě?
Děkuji Quentos, byla jsem zřejmě líná hledat.

Nejlepší odpověď
quentos

Viz jeden ze starších dotazů – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-americkemu-dolaru-babka?podobna=1
… buď, anebo to našeptávač nenašeptal, některé prohlížeče ho prý nepodporují…

Další odpovědi
zjentek

Mně se zdá, že to vzešlo z ceny těch starejch, vysloužilejch kokot,
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-presne-znamena-slovo-kokota
které ne a ne jít do důchodu.

RyuzakiKate

Dívala jsem se i do starého zdroje, ale odpověď, kterou jsem chtěla přispět, tam není.
Chroustek letní (Amphimallon solstitiale) je lidově nazýván právě „babka“. Cituji z časopisu Naše příroda 3/2016: „Čas od času se přemnoží a pak mohou v zahradách napáchat poměrně značné škody. (…) Masový výskyt babek dal v dávné minulosti dokonce vzniknout několika rčením, která se dodnes používají, i když zná málokdo jejich pravý význam. V roce 1485 došlo v Čechách k znehodnocení měny ražbou haléřových mincí s minimálním obsahem stříbra, nazývaných také "černý peníz“. Vzhledem k tomu, že jich byl raženo značné množství – bylo jich jako babek – dostaly záhy tuto přezdívku a rčení „koupit něco za babku“, „mít peněz jako babek“ či „nestojí to ani za babku“ byla na světě."