briketka10

Jak vniklo slovo „namále“, kde má svůj původ ??

Nejlepší odpověď
annas

Ve staročeštině existovalo zpodstatnělé přídavné jméno málo, který vzniklo z jmenného tvau přídavného jména malý, které klesalo na význam příslovce. Takže toto podstatné jméno se skloňovalo – např. přišel na málo – na krátkou chvíli, měl na mále – zbývalo mu málo času.

Pozůstatek podstatného jména je ve tvaru – dobrého po málu i pomálu.

Tvaru na mále, na málo, namále, namálo – se začalo užívat jako příslovce. . Dnes je tvar namále – ve významu málo – má namále – má málo času.

Historická mluvnice

Další odpovědi
anonym

Podle staročeského slovníku (6 odkaz na pdf soubor – http://www.vzde­lavaci-institut.info/?q=sys­tem/files/Maly_sta­rocesky_slovnik­.pdf)
na dluzě v. nadlúzě; na krátcě v. nakrátcě; na mále v. namále
-
prostě se to spojilo
-
Podle literatury "CJ v kostce od Marie Sochrovéjde o ustálené slovní spojení, sice zastaralé, ale používané.