Avatar uživatele
Zlatý

Jak vlastně probíhá proces volání přes mobil? Popíšu detaily.

To, že mohu telefonovat díky mobilu s lidmi s různých koutů republiky i Evropy, je skvělé. Někde jsou kolem vysílače, od nich se odráží signál a jde to do mého telefonu i do telefonu toho druhého. Takže pokud je dotyčný za stěnou nebo v Dublinu, slyšíme se prakticky hned. To, že to funguje mne nepřekvapuje. Stala se mi ale situace, že jsem se nedomluvil s kolegyní přes mobil v prostoru jednoho závodu , fyzicky jsme se viděli, byli jsme od sebe asi 100 m. Převzal jsem volání, ale dotyčná mne neslyšela. Pokud mne zavolali domů, asi 800 m dál, nebylo žádného problému ve spojení. Nevím, proč jsem slyšel signál, ale nedomluvili jsme se. Neslyšeli jsme se. Ona tvrdila, že mne neslyšela, já jsem jí trochu slyšel. Neměl jsem na mobilu nic nastavené, žádné filtry, úpravy nic. Teď je v prostoru závodu stavba, a proto mne napadá, zda nějaké překážky, kovové, nebo jiné, nemohou bránit přenosu signálu. Vyzná se v tom někdo, nebo mi řekne, čím se to mohlo stát, že jsme se neslyšeli? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Hovor jde vždycky přes vysílač, bez ohledu na to, jak jsou telefony od sebe daleko. Je možné, že vysílač byl daleko nebo byl signál kovovou konstrukcí odstíněný. Úroveň signálu ukazuje zhruba každý telefon, přesněji třeba aplikace Network Cell Info Lite.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Odraz signálu je nesmysl. Telefon vždy navazuje oboustranou digitální komunikaci se základnovou stanicí (vysílačem). Vysílač je schopen jak navázat vzdálené spojení přes síť a další vysílače, tak lokálně s dalším mobilem ve svém dosahu. Ty chyby mohou být jak kvůli poruchám ve spojení tak proto že se "kousl" některý z telefonů...


Avatar uživatele
Zlatý

Kromě šíření signálu jde ještě o šifrování, přesněji převedení do a z digitální podoby. To realizují počítače na několika stranách a kdekoli může dojít k "zamrznutí" šifrovacího protokol. Asi jako když u DVBT začně kostičkovat obraz. To se může sát prostě i při silných signálech z nějrůznějších důvodů. Toto rozhození může nastat i z důvodů silných odrazů signálu.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ahoj Kelt, co vše se musí stát, aby proběhl hovor je popsáno zde:https://www.idnes.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Dochy, odrazy fungují a dělají velké problémy. Nejspíš o šíření a kvalitách signálů toho moc nevíš. Neumíš si představit, že do telefonu přijde signál z hlavního - přímého směru a odražený od nějaké knstrukce, budovy, terénní překážky a to časově posunutý? To se děje a zejména digitální elektronika se s tím ne vždy umí vyrovnat. U analogu se to projevuje vznikem echa, u analogové TV duchů. U GPS "ustřelením" až oněkolik desítek metrů.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Ale umím, zkus si přečíst vše než začneš reagovat prosím. Má reakce byla na "Někde jsou kolem vysílače, od nich se odráží signál a jde to do mého telefonu i do telefonu toho druhého"

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Jak s dobrým tak špatným vlviem odrazu signálu se dokážu mentálně vyrovnat. Problém mám s popisovaným principem činnosti kdy se signál z telefonu odráží od vysílače k druhému telefonu...

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Já siu to myslel.. Ale chtěl jsem být za tolerantního k vyjádření tazatele. Tedy že asi chápe, že od vysílače se nic neodráží...

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Edisone,
kdyby to chápal, nenapsal by, že se od vysílače odráží signál.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 993
Zlatý Bedy 675
Zlatý Hlada 484
Zlatý gecco 476
Zlatý ge0rge 442
Zlatý www 412
Zlatý Dochy 333
Zlatý led 324
Zlatý Drap 313
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.