zjentek

Jak vlastně naše peníze množí bankám peníze?

Jak přesně naše peníze množí bankám peníze?

Éru komunismu vypustím. Ovšem počátkem 90. let bylo dobrým obyčejem, když jsme do bank vložili častku jeden milion a vyšší, že jsme z této částky obdrželi roční výnos/úrok, a to zpravidla až 12% z uložené částky, resp. z částky, kterou jsme bance dobrovolně svěřili k libovolné dispozici. Takové principy vyšuměly za relativně krátkou dobu v Česku do ztracena (dnešní děcka už vlastně ani neví, co znamená získávat prostředky pouze a jen díky tomu, že už je máme, bez hnutí prstu). A že i přes tuto skutečnost si člověk NĚJAK MUSÍ (!!!) našetřit na vlastní důchod (přestože v črdeli třeba celoživotně pracoval), to sem tahat raději ani nebudu. Takže co uteklo v ČRdeli mně? Nevím, totiž v té době jsem byl v USA a vzpomínám si, že přestože tam podobné úročení vkladů fungovalo pro občana velmi motivačně (nechci zevšeobecňovat, ale u BankOne či LaSalle tomu tak bylo, to vím z vlastní zkušenosti), tak i přesto se už v tý době těm bankám neplatily žádný poplatky za transakce a podobné poplatky, tou dobou v Česku běžně označované coby BĚŽNÉ. A v tom neplacení poplatků jsem už tehdy ve Státech viděl samozřejmost – přece když hážu psovi kost, neptám se, jestli na ni má chuť. Poplatky tedy neexistovaly a úrok byl nějakých hezkých 8%, řekněme. Takže co mi uniká? Fakt mně v črdeli „cosi uteklo“, nebo jsem prostě „jen debil“? Anebo snad není kapitalista jako kapitalista a rozdíly jsou až tak markantní? Nebo musí věci uležet a dozrát? Což znamená, že třeba i v črdeli jednou bude možné daleko v duduocnosti prožívat podobné blaho a spravedlnost, jako člověk prožíval mimo tuto „oblast“ dávno v minulosti?

Takže jakým způsobem množí peníze obyvatelstva banky v Česku? Týká se globalizace i této oblasti? A kde jsou hranice takové globalizace?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Úroky v bankách vždy stěží pokryjí inflaci, to platilo vždy: v době, kdy byly vysoké (zmíněná 90. léta), tak byla také vysoká inflace (10% ročně jen to fiklo). Na důchod se nespoří na spořicím účtu, ale pomocí jiných produktů, především penzijních fondů. Ano, v tomto smyslu se situaci u nás srovnala se Západem.

Další odpovědi
dudu

Především je třeba zdůraznit, že i peníze jsou zboží a také u nich je cena /úrok/ určována poptávkou a nabídkou. Na tomto principu podnikají především komerční banky. Jim, např. úložkami na běžných účtech, půjčujeme svoje korunky de fakto zadarmo. Z hromady těchto levných peněz pak část využívají /za patřičný úrok/ k poskytování spotřebitelských a hlavně hypotečních úvěrů. Dalším zdrojem zisků bank jsou např. poplatky z operací. Komerční banky s ČNB také obchodují s penězi na viděnou přes tzv. pokladniční poukázky. A věz, že nejde o žádné příštipkaření, protože se zde „točí“ opravdu velké peníze.
Zhodnocování volných peněžních prostředků nad rámec inflace je dnes složitější, než znalosti z vyšší dívčí, ale funguje a věz, že téměř dokonale. Záleží na produktu a míře rizika, kterou jsi ochoten akceptovat.
Např. v současné době nejlepší akciový fond společnosti Amundi CPR Dosruptive-CZK dosáhl za 12 měsíců výnos 38,13 %! Stále ovšem platí, že peníze dělají peníze a výstraha nedávat všechna svoje zlatá vejce do jednoho košíku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Trochu jsem to nepochopil. Nejde mi dohromady otázka s tím textem…
Banky půjčují peníze a mají z toho úroky. To je ta nejzákladnější činnost. Další příjmy mají ve všelijakých poplatcích a poskytování služeb, mj. začaly dělat i pojištění. Jsou i investiční banky, mající pak opět nějaké úroky z výdělků nebo poplatky za poskytnuté služby. Hlavně taky investují s penězi, které si tam lidi ukládají kvůli „spoření“ (což je velmi zanedbatelné, dokonce často ztrátové). Na burzách a jinde.
Hodně vydělávají na poskytování malých úvěrů jako je revolvingový úvěr nebo kontokorent. Taky hlavně na poskytování služeb a finančních prostředků podnikatelům – na půjčkách právě pro ně vydělávají asi nejvíc. Ale je plno větších i menších půjček, které si berou běžní lidi, jako například hypotéky (dlouhodobé) nebo malé neúčelové půjčky v hodnotě několika málo (desítek) tisíc. I tak s pořádným úrokem a kratší dobou splatnosti.