Avatar uživatele
Pokročilý

Jak vlastně fungují peníze?

Není trošku divné, že jeden "papírek" má stejnou cenu jako chleba? Jak v dnešní době fungují peníze, když se vlastně už ani neplatí hmotnými penězi, ale čísly ve virtuálním světě elektronických bank?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Použitelnost peněz je založena na důvěře v ně, tj. na důvěře v lidi, kteří je používají.

Peníze jsou tzv. směnná hodnota, tj. zastupují zboží a vyjadřují hodnotu, kterou danému zboží přikládáme, při jeho směně.

Příklad: Já umím háčkovat, Vy pěstovat brambory, Jóna od naproti opravovat mobily, a ten umí to a ten zas tohle .... Uháčkuju šálu a nabídnu ji k prodeji. Koupí si Jóna a zaplatí mi penězi. Když budu chtít brambory, zajdu za Vámi a za ty peníze od Vás získám ony brambory.
Pokud by peníze neexistovaly, musel bych Vám za brambory nabídnout přímo onu šálu. Jenže co když Vy o ni nemáte zájem. A nevíte o Jónovi, který by o ni zájem měl. Nebo o něm víte, ale nemáte mobila.

A stejná situace může nastat, když někdo přestane důvěřovat tomu, že za peníze získá něco, co potřebuje, v hodnotě, kterou za ně odevzdal. O takové peníze přestane být zájem, jejich hodnota bude klesat a rozjede se (hyper)inflace, ztíží se, zpomalí obchod tj. směna produktů, hospodářství začne upadat. Peníze lze do určité míry "chránit" jejich nuceným oběhem, zmracováním cen apod., ale pokud se nenastolí důvěra v peníze, budou tato opatření na nic. Lidé budou načerno obchodovat penězi jiného státu, a když nebudou důvěřovat ani těm, vrátí ke směnému obchodu z ručky do ručky.

Proto každý, kdo platí penězi, za něž neodevzdal do oběhu odpovídající hodnotu - ať už sebral něco z regálu a nezaplatil u pokladny, využil něčí práci a nezaplatil za ni, zdefraudoval cizí nebo státní podnik - prostě kdo parazituje na důvěře mezi lidmi a tím ji ničí, ohrožuje i hospodářskou úroveň všech.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nemám představu - nikdy jsem je neměl.


Avatar uživatele
Bronzový

Hodnota peněz je založena na důvěře, že je směním za zboží či služby. Tato důvěra je podložena zásahem státu, který nějaké konkrétní peníze určí za platidlo a pak určí pravidla oběhu a tvrdě vystupuje proti padělání.


Avatar uživatele
Zlatý

Pekne to opísal MK44 vo svojej odpovedi: "Použitelnost peněz je založena na důvěře v ně, tj. na důvěře v lidi, kteří je používají."
"Papírek"
Podľa čínskych prameňov, dôvodom na vznik papierových peňazí je zjednodušenie obchodu výmenou akýchsi kvitancií s určenou hodnotou za tovar, službu. Zjednodušilo to ľahšiu pohyblivosť držiteľov peňazí, nemuseli so sebou vláčiť mešce, pytle, debny kovových mincí.
Prvé peniaze,
podľa tradície, vynašli Féničania, dovtedy sa robil výmenný (bartrový) obchod. Príchodom peňazí, akýchsi kovových plochých valčekov - mincí s vyobrazením, razených od medi po zlato, sa obchod zjednodušil.
U niektorých (prírodných) národov sa ešte donedávna ako platidlo používali aj mušle, kamienky,...


Avatar uživatele
Bronzový

Peníze nemají žádnou hodnotu. Lidé jim dávají hodnotu - váhu tohoto podtrhuje trh. Pokud jeden člověk řekne, že nemají hodnotu, prodělá. Když to řeknou všichni, budeme si moci vše dávat. Ovšem jakmile jeden nebude chtít, bude chtít něco za něco. A tak se zase vrátíme k penězům...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 861
Zlatý mosoj 451
Zlatý ivzez 326
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 267
Zlatý standa 200
Zlatý led 182
Zlatý hanulka11 179
Zlatý annas 178
Zlatý ReHu 173

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.