tencosepta

Jak vlastně fungují peníze?

Není trošku divné, že jeden „papírek“ má stejnou cenu jako chleba? Jak v dnešní době fungují peníze, když se vlastně už ani neplatí hmotnými penězi, ale čísly ve virtuálním světě elektronických ban­k?

Nejlepší odpověď
MK44

Použitelnost peněz je založena na důvěře v ně, tj. na důvěře v lidi, kteří je používají.

Peníze jsou tzv. směnná hodnota, tj. zastupují zboží a vyjadřují hodnotu, kterou danému zboží přikládáme, při jeho směně.

Příklad: Já umím háčkovat, Vy pěstovat brambory, Jóna od naproti opravovat mobily, a ten umí to a ten zas tohle … Uháčkuju šálu a nabídnu ji k prodeji. Koupí si Jóna a zaplatí mi penězi. Když budu chtít brambory, zajdu za Vámi a za ty peníze od Vás získám ony brambory.
Pokud by peníze neexistovaly, musel bych Vám za brambory nabídnout přímo onu šálu. Jenže co když Vy o ni nemáte zájem. A nevíte o Jónovi, který by o ni zájem měl. Nebo o něm víte, ale nemáte mobila.

A stejná situace může nastat, když někdo přestane důvěřovat tomu, že za peníze získá něco, co potřebuje, v hodnotě, kterou za ně odevzdal. O takové peníze přestane být zájem, jejich hodnota bude klesat a rozjede se (hyper)inflace, ztíží se, zpomalí obchod tj. směna produktů, hospodářství začne upadat. Peníze lze do určité míry „chránit“ jejich nuceným oběhem, zmracováním cen apod., ale pokud se nenastolí důvěra v peníze, budou tato opatření na nic. Lidé budou načerno obchodovat penězi jiného státu, a když nebudou důvěřovat ani těm, vrátí ke směnému obchodu z ručky do ručky.

Proto každý, kdo platí penězi, za něž neodevzdal do oběhu odpovídající hodnotu – ať už sebral něco z regálu a nezaplatil u pokladny, využil něčí práci a nezaplatil za ni, zdefraudoval cizí nebo státní podnik – prostě kdo parazituje na důvěře mezi lidmi a tím ji ničí, ohrožuje i hospodářskou úroveň všech.

Další odpovědi
Děda Louda

Nemám představu – nikdy jsem je neměl.

Pepa25

Hodnota peněz je založena na důvěře, že je směním za zboží či služby. Tato důvěra je podložena zásahem státu, který nějaké konkrétní peníze určí za platidlo a pak určí pravidla oběhu a tvrdě vystupuje proti padělání.

led

Pekne to opísal MK44 vo svojej odpovedi: „Použitelnost peněz je založena na důvěře v ně, tj. na důvěře v lidi, kteří je používají.“
„Papírek“
Podľa čínskych prameňov, dôvodom na vznik papierových peňazí je zjednodušenie obchodu výmenou akýchsi kvitancií s určenou hodnotou za tovar, službu. Zjednodušilo to ľahšiu pohyblivosť držiteľov peňazí, nemuseli so sebou vláčiť mešce, pytle, debny kovových mincí.
Prvé peniaze,
podľa tradície, vynašli Féničania, dovtedy sa robil výmenný (bartrový) obchod. Príchodom peňazí, akýchsi kovových plochých valčekov – mincí s vyobrazením, razených od medi po zlato, sa obchod zjednodušil.
U niektorých (prírodných) národov sa ešte donedávna ako platidlo používali aj mušle, kamienky,…

anonym

Peníze nemají žádnou hodnotu. Lidé jim dávají hodnotu – váhu tohoto podtrhuje trh. Pokud jeden člověk řekne, že nemají hodnotu, prodělá. Když to řeknou všichni, budeme si moci vše dávat. Ovšem jakmile jeden nebude chtít, bude chtít něco za něco. A tak se zase vrátíme k penězům…