Eduart

Jak vlastně funguje klimatizace?

Když je třeba ve vlaku nebo v autě puštěná klimatizace tak jenom ochlazuje vzduch v kabině (vagónu) nebo i větrá, tzn. Nasává čerstvý vzduch zvenku a ten ochlazuje?

Nejlepší odpověď
Edison

Klimatizace funguje na principu dvojí výměny tepla. Má v zásadě dvě strany: Nízkotlakou – studenou a vysokotlakou – teplou. Na každé straně výměník tepla mezi chladícím médiem a vzduchem. Už je jen na konstruktérovi, kam kterou stranu umístí, co bude vnější a co vnitřní strana. Podle toho to bude topit, nebo chladit. V zásadě na stejném principu funguje kompresorová chladnička a mrazák.

Další odpovědi
aliendrone

Ano, obvykle bere „čerstvý“ vzduch (někdy přes výměník), ale i interní cirkulace není vyjímkou (popřípadě kombinace obojího). Záleží na konktrétním povedení.

Jinak princip je stejný, jako v lednici. Odněkud se teplo odebírá (z prostoru výparníku) – tedy „se chladí“ a na jiném místě se teplo odevzdává (v refrigerátoru) – tedy „se topí“. Pokud je účelovou částí zařízení výparník, jde o lednice, mrazáky atd., pokud refrigerátor, jde o tepelné čerpadlo.

Klimatizační systémy ovšem nejen chladí, ale obecně regulují teplotu (dokáží zpravidla i topit).