Vesmir27

Jak vést lan kabel?

Dobrý den, mám menší problém s wifi, resp. jednou za čas se mi neuvěřitelně zvětší odezva a já musím router restartovat, a to je při hraní CS:GO dost otrava, takže jsem si řekl, že se připojím přes drát (wifi router je ve vedlejší místnosti než pc). Je tu ale problém, a to ten, že bych musel udělat do panelové zdi 2cm širokou díru (v průměru), do čehož se mi v 15ti letech moc nechce… :D A tak bych potřeboval poradit jestli je bezpečné vést kabel oknem… :D Jasně, asi moc ne, ale jiná možnost kromě vrtání není. Za tátou s tím nepůjdu, protože by mi určitě řekl že 600ms odezva nevadí :D

Nejlepší odpověď
gecco

Bezpečné – z jakého hlediska? – otevřené okno

  1. někdo ti tam vleze
  2. trvalé větrání
  3. indukce (blesk…)
  4. někdo ti kabel šmikne

A a B můžeš řešit tímto – http://www.ges­.cz/cz/patch-rj45-utp6-2fl-GES08803970.html , C a D nevyřešíš – prostě kabel venku je háklivější, než uvnitř.
___
Asi bych se raději domluvil s tátou (kde a jak a čím vrtat) a kabel natáhl vnitřkem – mimochodem, stačí díra 8 mm – UTP má 6 mm a RJ45 si po zapůjčení krimpovacích kleští můžeš sám nalisovat – aspoň se něco naučíš…
😉

Další odpovědi
Kepler

Už jsem ten problém taky několikrát řešil. Jestli máš mezi místnostmi dveře s dřevěným prahem, tak do toho prahu vyřež drážku, nejlépe na kraji, u futer. Kabel můžeš k prahu uchytit skobičkami. Samozřejmě myslím drážku ze spoda.

Hlada

Není mi jasné, jak chceš protáhnout kabel oknem. Vy máte okna s 6mm škvírou? Vrtání do rámu bych nedoporučoval. Mohlo by po kabelu zatékat. Také bys musel použít kabel pro venkovní prostředí. Pak je tu sice malé, ale úplně zbytečné zvýšené nebezpečí při bouřce. Mnohem jednodušší je vyvrtat díru.
Nejdřív zkontroluj, třeba některou mobilní aplikací, jestli ke zpomalení nedochází rušením na blízkém kanále. Možná, že bude stačit přeladit router.

Vesmir27

To s tím oknem, jsme v paneláku v 1. patře takže tam nikdo nevleze, navíc by bylo zavřené. Dveře tam bohužel nejsou, to by pak bylo jednoduché :D Okolo to taky nejde, je tam vestavěná skříň a několik dveří (odhadem bych potřeboval 15m kabelu…), takže krom vrtání a tyhle kravinky nic není. Právě že mě zajímalo hlavně to jestli to ta guma od vody dostatečně odizoluje… Byl by tam jen asi 1 metr kabelu. Co se toho vrtání týče, našel jsem si na různých fórech že vrtat skrz panel je riskantní co se traverz týče, takže už bych to asi nechal na tátovi, ale to nevím jestli by vůbec povolil :D Každopádně děkuju za odpovědi :)

gecco

UTP je proti vodě izolovaný dobře, ale proti silnější indukci holt ne…
Pokud jde o vrtání – navrtal jsem do panelu v různých domech spousty děr – bez problému – ale to si musíš/te zvážit sami…
😉
BTW – 15 m kabelu není přece žádný problém, ne?
Kabel se v metráži dá koupit za cca 5–6 Kč/m a ustřihnou ti kolik si zamaneš…
😉

jáára

A´t si to klidně hodí oknem a skřípne, když ty okna nebude otevírat, tak to chvíli vydrží. 20m hotovýho kabelu vyjde na pár desetikorun…

gecco

😉
Jasně, ale pokud ta okna jsou někjaká levná plastová s kdovíjakým těsněním, pak jednak vymačká těsnění a druhak to ten kabel může šmiknout rychle.

jáára

taky co to je za router… i levný maj hodně muziky, ale ne všechny.