quester01

Jak velký utahovací moment používat pro šrouby/matky na kolech osobního auta? (M12, M14×1,5 – 1,25 – ocelové disky).

Nejlepší odpověď
anonym

Já používám pouze ruku, kterou dotáhnu matice co to dá, ale potom už nepoužívám nohy, jak to mnozí dělají.

Další odpovědi
zjentek

mnoho let si měním kola sám, ale momentový klíč jsem nikdy nepoužil- dělám to přesně jako barbakan
Co se pneuservisu týká- myslíš, že tam někde někdo utahuje šrouby podle značky vozu? Protože přesně tak to je- co vůz, to jinej utahovací moment, ale co pneuservis, to stejnej princip- třebaže většinou všem jednotně nafoukaj do gumy cca 1,8 atmosféry, čili barů.

brillant

http://www.kola-rondell.cz/me­nu/utahovaci-momenty
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=u­tahovac%C3%AD+mo­menty+kol&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

mosoj

Nikdy jsem se o to nezajímal a šrouby jsem utahoval a utahuji rukou, ale cit k tomu patří i když závity na šroubech snesou hodně. Nikdy za 50 let co jezdím autem jsem nezjistil uvolněné šrouby.
Ono všechno co se zde napíše, mimo konkrétně daného momentu je k ničemu, protože každý má jinou sílu a hlavně používá různě dlouhý klíč !!

Zkušenost z posledních let.
Pokud nechám kola připevnit v pneuservisu pak jejich povolení neudělám běžným krátkým klíčem na kola. Musím použít nohu.
V současné době používám teleskopický prodloužený klíč, kterým to dokáži i rukou. Konkrétní utahovací moment neznám a nikdy jsem ho nepotřeboval.

honza19hk

než se utrhne šroub.-)
vyprdni se na momentovej klíč, stačí šlapák na trhák popř trubka a je klid, kecy co jsou slyšet v televizi jsou jen kecy, dělám to takhle i u nákla´dáků a nikdy mě kolo neupadlo.