jak velky pracovni prostor

by mel mit delnik pracujici ve vyrobe u stroje napr.odebirani z pasu a ukladani vyrobku do kartonu kdysi snad pry neco takoveho bylo.Dekuji

Nejlepší odpověď
kenyrts

Požadavky týkající se rozměrů a vzdušného prostoru na pracovní místo a pracoviště

Požadavky týkající se rozměrů a vzdušného prostoru na pracovní místo a pracoviště s ohledem na druh osvětlení jsou uvedeny v tabulce:

Pracovní místo a pracoviště

Denní či umělé osvětlení:
Bez denního osvětlení s umělým ovzduším:

Minimální nezastavěná podlahová plocha na jednoho pracovníka mimo zařízení

2 m2
5 m2

Minimální světlá výška pracoviště

plocha menší než 50 m2

plocha menší než 100 m2

plocha menší než 2000 m2

plocha větší než 2000 m2
2,6 m

2,7 m

3,0 m

3,25 m
plocha menší než 100 m2

plocha menší než 2000 m2

plocha větší než 2000 m2
3,0 m

3,5 m

4,5 m

Minimální vzdušný prostor na jednoho pracovníka

při práci vsedě

při práci vstoje

při těžší tělesné práci
12 m3

15 m3

18 m3
při práci vsedě

při práci vstoje

při těžší tělesné práci
20 m3

25 m3

30 m3

Minimální podlahová plocha se zvětšuje úměrně v závislosti na typu a velikosti stroje, na nutnosti měnit pracovní místo v bezprostředním okolí stroje a na používaném technologickém postupu.

Pracovní místo pro výkon hlavních operací musí být snadno přístupné, v případě nutnosti musí umožňovat rychlý a bezpečný únik pracovníka.

Optimální výška pracovní roviny odpovídá výšce lokte, kdy předloktí a nadloktí svírá úhel přibližně 90°. Při práci vsedě je dána tělesnou výškou nad sedákem, při stoji celkovou tělesnou výškou. Při práci vyžadující zvýšené nároky na zrak se výška roviny zvyšuje asi o 10 – 20 cm nad výškou lokte. Při manipulaci s těžšími předměty (pouze při práci ve stoji se snižuje asi o 10 – 20 cm pod výškou lokte). Pokud jsou při práci používány např. svěráky, přípravky apod., pak pracovní rovině odpovídá místo nejčastěji vykonávaných pohybů.

Dosahy horních končetin při sedu na vodorovné rovině jsou v oblasti:

A – časté a rychlé uchopování předmětů prsty obou rukou,
B – optimální dosah bez nutnosti změnit základní pracovní polohu,
C – maximální dosah – méně časté a pomalejší pohyby.
Dosahová oblast při práci vsedě ve svislé rovině je vymezena lichoběžníkem. Je odvozena také od výšky lokte. Výška sedáku (v rozmezí 40 – 45 cm nad podlahou) se reguluje v závislosti na výšce pracovní roviny.

Optimální dosahy při poloze vstoje na svislé rovině jsou v oblasti:

A – časté pohyby,
B – méně časté pohyby.
Směr pohybů horních končetin by měl odpovídat přirozeným obloukovým drahám. Při činnostech vyžadující koordinaci obou končetin by měly být jejich pohyby rozloženy na obě končetiny a jejich dráhy analogické.