jirka F

Jak velká je paměťová kapacita mozku?

Mozek má nějakou paměť, je téměř vždy připraven pojmout nepřeberné množství informací, ale má paměť také svoje kapacitní maximum?

zdroj obrázku: Pixabay

Nejlepší odpověď
annas

"Kdyby mozek pracoval jako počítač a jedno spojení nervových buněk by odpovídalo jednomu bitu informace, čili jedničce nebo nule, dosahovala by kapacita naší paměti asi 12 terabajtů – což je přibližně 1 % odhadovaného datového obsahu celého internetu nebo 60 % veškerého textu v regálech knihovny amerického Kongresu, největší instituce svého druhu na světě.

Nervové spoje však přenášejí jedniček a nul daleko víc, a lidský mozek má tudíž ve skutečnosti ještě vyšší paměťovou kapacitu. Ukládá ovšem jen malou část informací, které jej denně bombardují – a dnes to možná platí víc než kdy dřív. "

https://www.sto­plusjednicka.cz/zaz­rak-lidske-pameti-jak-na-ni-vyzrat-jaka-je-kapacita-lidskeho-mozku

Inforamce se stále upravují, takže se liší.

"Jeden z výzkumníků institutu uvedl, že nové měření navyšuje odhad celkové kapacity mozku přibližně na 1 petabyte (1024 terabajtů), což je až 10× než jsme si mysleli původně.

„Lidský mozek je super počítač, dokáže udržet v paměti až 1 petabyte dat (1024 terabajtů), což je až 10× než jsme si mysleli původně.“

https://pctunin­g.tyden.cz/sof­tware/1-aktualni-zpravy/39107-lidsky-mozek-je-super-pocitac-dokaze-udrzet-v-pameti-az-1-petabyte-dat

Ještě v archivu něco k mozku – zkuste si otázky projít.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-gb-informaci-si-nas-mozek-zapamatuje

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-clovek-vyuziva-jen-hodne-malou-cast-kapacity-mozku

Další odpovědi
Kepler

Podle Dharmendry Modhy, šéfa výzkumného týmu IBM, má lidský mozek výkon 38 petaflops a paměť 3 581 TB
Více na: https://www.zi­ve.cz/bleskov­ky/lidsky-mozek-ma-vykon-38-petaflops-a-pamet-3-581-tb/sc-4-a-146110/default.aspx

anonym

Odpověď annas je příliš optimistícká a opírá se o zjevně chybný předpoklad. Jedna synapse prostě není ekvivalen jednoho bitu, k uložení i triviální informace jsou i v simulovaných neuronových sítích často postřetné statisíce neuronů, a jeden není schopen uchovat informaci prakticky žádnou. Teoretická kapacita bude mnohem nižší než těch 12 terabajtů nemluvě o tom že v nich nelze vyhledávat jako ve spolehlivě indexované databázi, každá informace je uchována s jinou vahou, jinou přesností, jistotou … nelze to takto trivializovat.

annas

Odpověď jsem převzala, ale podle zkušeností vím, že informace v něm uvedené – kdysi jsem ho odebcírala – bývají správné.

Ale trké jsem napsala, že informace se liší. Za pravdivost neruším.

Pokud s názorem nesouhlasíte, tak napište redaktorům, že píší bludy.

anonym

Domnívám se, že odpovídající by si za sovu odpovědí měl trochu stát, přece tu jen nesuplujeme úlohu googlu nebo ano ? Dát odpověď „našel jsem tohle a tohle, ale za správnost neručím“ přece umí každý vyhledávač, na to nejsou třeba odpovědi.cz

annas

Jak jsem napsala, předpokládám, že je odpověď správná.

Vkládám odkaz v dobré víře.

Neumí každý vyhledávat, jak se sám můžete přesvědčit. Pokud by kdokoliv chtěl vyhledat, tak vloží otázku přímo do Google.

Navíc málokdo i za vyhledání poděkuje.

anonym

V mozku může být uložena spousta informací, které jsou ve slepých uličkách, nedostupných spojích ke kterým už nevede žádná trasa ze vstupních bodů, takže jsou praticky nedostupné, to vše teoretickou kapacitu sítě neuronů výrazně snižuje.

peter 123456

ano v mozskuje spuosta informaci jeto nejvěči operačni sitem na světe je vědši neš cela galakxie v celem vesmiru mi lide sem jen jeho současti naše kapacita je neuvěřitalna mužem dosahnou až 100 procent svi kapacatiti mozku při 10 procentach viužiti sme dosahli hodně věci při 20 procetach dokažem ovladat svuj metabolizmus při 25 procentech dokažem ovladat telepaticke schopnosti tim mislim ovadani clověka při 40 prcet dokažem již ovladat hmotu jak mile dosahnem 100 procet svi kapaciti mozku to znamena je čas predat veškera informace aproto řikam čas je jednotka měřrni ktera je jedina skuečna nic jiniho už neni