Jak velká je odpovědnost rodičů za plnoleté děti???

Dobrý den, mám dotaz ohledně odpovědnosti rodičů za své plnoleté děti. Dcera, 19 let je na MD s 5-ti měsíčním synem. Bydlí u mě doma ve společné domácnosti v bytě, který mám v osobním vlastnictví. S dcerou jsou neustále problémy, stále dělá dluhy, ketré za ní platím nakonec já, neboť mám strach, že bych mohla exekučně přijít o byt. Určitě o všech jejích dluzích nevím a taky mi pomalu docházejí finance a trpělivost za dceru stále splácet závazky. Mohl byste mi prosím někdo poradit, jaké mám možnosti? Přeci nemusím být donekonečna zodpovědná za dcery závazky…

Odpovědi
cukrar

„Jak velká je odpovědnost rodičů za plnoleté děti“
myslíte právní, tak žádná
myslíte morální, tak je to Vaše dítě.
To znamená, že pokud se dcera k Vám chová nevhodně, musíte si to ujasnit s ní. Pokud s Vámi bydli, je naprosto přirozené, že exekutor přijde k Vám domů, a zajistí vše co uzná za vhodné. Vy se pak musíte vylučovací žalobou domáhat vrácení Vašich věcí. Musíte doložit, že zajistil Váš majetek.

Zdroj: www.poradte.cz

Nuk nuk

Nejsem právník, ale z toho, co píšete mám dojem, že dcera Vás spíš zneužívá.
Dejme tomu, že je na MD a její příjmy tudíž nejsou příliš vysoké. Z Vaší strany byc proto asi chápala nějakou finanční výpomoc, ale nikoliv splácení dluhů a živení jí.
Myslím, že v takovém případě bych na Vašem místě požádala o pomoc právníka nebo přímo soud.

Zlatomuska

Je zbytečné chodit k soudu, tím nic nevyresíte, není zádný právní podklad pro soudní jednání. NIcméně doporučuji s dcerou promluvit a dát na výběr. Sezente jí podnájem a rekněte jí at se dostěhuje. I kdyby neměla kam jít, jsou tu azylové domy pro svobodné matky.Nejste povinna uz ji ani zivit ani satit. Bude Vám to nejspís rvat srdce, zvlást kvůli vnukovi, ale jiná moznost není. Bud se vzpamatuje a postaví se na vlastní nohy nebo vás znicí. Myslím tím psychicky. Ted jde o to jak se stará o díte, pokud nijak dobre, zazádejte si o vnuka do pece. To uz by pak musel resit soud. Jinak schovávejte vsechny doklady o zaplacení, jestli prijde exekutor, budou se vám hodit.