davorkos

Jak vědecky vysvětlit „lásku na první pohled“?

Hlavně mi prosím nepište domněnky typu, že naše atomy musely být velmi blízko při velkém třesku

Odpovědi
Edison

Lze. Doporučuji jeden z dílu netflixu ze seriálu Máme jasno. Tam je to stručně popsáno.

DoTazatel

Já si třeba myslím, že láska na první pohled neexistuje (a to žádná a už vůbec ne ta „pravá“). Osobně věřím, že láska a s ní spojený vztah se vzájemně buduje část po části – staví se (buduje) vzájemným poznáváním toho druhého – a to co nejlepším, děláním komrpomisů, zjišťování vaší vzájemné „kompatibility,“ sdílení snů, cílů, názorů, snažení se společně o něco – o důvěru, věrnost i samu lásku,… ale to je teď vedlejší.

Jakože: „Wow, to je ta pravá/ to je ten pravý.” tohle říct hned po prvním pohledu, to si nemyslím. Ani láska nepříjde na první pohled (může to přijít během pár hodin – během jednoho dne, ale ne hned na první pohled). Je to spíš „chtíč na první pohled“ nebo něco takového. Velká přitažlivost a náklonost, vysoký zájem a potenciální láska (partner), ale člověk se nezamiluje hned prvním pohledem na někoho (kdysi jsem tomu sice věřil, ale teď rozhodně ne).

Nemůžeme milovat něco jen tak – obzvlášť jen podle vzhledu, když „to“ vůbec neznáme, nic o tom nevíme (tedy jako můžeme, ale idealisujeme si to pak a nemilujem pak skutečnost, ale to, co jsme si vysnili, ale ne po prvním pohledu).

Když mluvíš o těch atomech… ;) Pro každého je prý spřízněná duše – jen jeden člověk, který k tomu druhému skutečně patří = ta pravá láska. Platon říkal, že kdysi měli lidé čtyři ruce, tolik nohou, dva obličeje a tak i vše ostatní Pak je ale nejvyšší bůh Zeus rozdělil a od těch dob lidé hledají svou (ztracenou) polovinu, aby se zase spojily. ;)
Dvě těla, jedna duše. :*