Avatar uživatele
ivzez

Jak ve Win10 Pro spustit program, o kterém systém falešně hlásí, že obsahuje virus?

Pod Windows XP jsem používala k „vytažení“ uložených hesel z prohlížečů program WebBrowserPassView (NirSoft.net).
Nedávno jsem si chtěla seznam hesel aktualizovat a s překvapením zjistila, že Windows 10 nejenže program nespustí (s hláškou o přítomnosti viru), ale zároveň jej odstraní.

Program jsem používala řadu let, vím, že je v pořádku*), že žádný virus neobsahuje. Jak o tom mám přesvědčit i operační systém?

*) Pro případ, že by někoho problém zaujal, odkaz na článek výrobce programu:
http://blog.nir­soft.net/2009/05­/17/antivirus-companies-cause-a-big-headache-to-small-developers/

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, orestez, independent, Ondrashek06 před 1883 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Operační systém sám nic neodstraní. Dělá to nějaký antivir. V něm nastavte výjimku pro ten váš program.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dr.luha

Mě pomohlo v podobném případě pravým tl. -Spustit jako správce-

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orestez

Třeba Avast! umožňuje vypnutí antiviru na 10 min. nebo hodinu. Program na louskání hesel je opravdový vir i když je od Nirsoft.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Nevím, jak si prohlížeče hesla ukládají, ale podle mne
to žádné extra „louskání hesel“ nebude.

Je to malý prográmek, do 500 kB, spíše méně.
Nejde o program, který by měl „prolamovat hesla“.

Pro Firefox, v němž hesel uložených nejvíce, existoval
oficiální doplněk, který hesla dokázal zobrazit a exportovat. Ale
ten bohužel nefunguje v novějších verzích verzích Firefoxu.

Mám řadu různých účtů. K některým se přihlašuji často,
k těm si hesla i uživatelská jména pamatuji. Ale kromě toho
mám i účty, do kterých se přihlašuji jednou až dvakrát ročně
a to už je na mou paměť moc náročné.

Proto si hesla ukládám i mimo prohlížeč a počítač.

___

Nirsoft jsem zmínila záměrně, aby se každý
mohl přesvědčit, že nejde o nic nekalého.

Jde mi jen o správu hesel, která už mám uložena v prohlížečích.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… já si všechny hesla uložil do tabulky v openu, pak stačí jen zkopírovat a vložit, tabulku mám zálohovanou na flešce, co kdyby se něco podle Murpyho zákonů potento, jak je pak budu dohledávat …

před 1882 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Já je právě také mám v tabulce. Ale nedoplňuji ji pravidelně ani hned poté, co se někde zaregistruji. Jen čas od času, když mi vyjde chvíle času.

Tenhle prográmek umí vytvořit tabulku,
můžu si vybrat, co všechno mi má uložit.
Nabízí i možnost data posledního přihlášení apod. Ale to mne už tak moc nezajímá, stačí mi přibližná představa, kdy jsem naposled podívala do svého účtu např. u zdravotní pojišťovny.

před 1881 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

To že je program určen k louskání hesel z něj nedělá vir. Vir je program, který se šíří bez vědomí uživatele či administrátora. Obecně malware je soft, který dělá něco nekalého bez vědomí či proti vůli uživatele či administrátora. Pokud program „jen“ vytáhne hesla z ostatních uživatelových programů na jeho příkaz, nejde o malware, přestože je to jednání obecně proti bezpečnostním zásadám.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Podle mne by se dalo říct, že je proti bezpečnostním zásadám i ukládání hesel v prohlížečích a PC. Ale pokud jsem na svém PC jediným uživatelem, měla by snad být moje věc, jak si chci hesla ukládat nebo spravovat.

Přestože se to obecně nepovažuje za bezpečné.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Nerozporuju. Ale už to uložení hesla na počítači je zbytečné riziko a proto proti zásadám bezpečnosti. Pokud si uživatel zhodnotí přínosy a rizika a rozhodne se to udělat, je to jeho věc…

Jedno pravidlo říká, že nic nelze udělat neprolomitelně.
Druhé že zabezpečení je třeba volit úměrně ceně toho co se má chránit… Víceméně jde o to aby prolomení ochrany bylo dražší než to co útočník může získat. Pokud se zabezpečení udělá podstatně lepší, dost často to znamená že se s tím nebude chtít babrat ani oprávněný uživatel.

(V zaměstnání občas narážíme na takovou úroveň a způsob zabezpečení, že nám to znemožňuje práci)

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

@Elkon,
mám jenom Defender, který jsem zkusila i vypnout,
ale i tak mi program zmizel.

Dr.Luha → zkusím, děkuju.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dr.luha

Pokud jde o správu hesel, je dobrý KeePass. Čeština se rozbalí a vloží do složky v programu.
https://source­forge.net/pro­jects/keepass/
https://keepas­s.info/transla­tions.html

před 1882 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

Protože mám hesel pro různé použití na desítky, mám je uložené v dokumentu vytvořeném ve wordu a uložené na externím disku, ale i vytištěné. Doma je nepotřebuji před někým schovávat, jsou to většinou hesla od různých programů, aplikací a registrací, takže v domácnosti nic tajného. Heslo ke svému účtu v bance si sice pamatuji, ale mám je uložené odděleně na jiném místě. Takže netřeba z toho dělat vědu.

před 1882 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… elkon: přesně jako já …

před 1882 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek