zjentek

Jak v PC snadno změnit velikost obrázku?

Např. řekněme z 10 MB na 5 MB.

Rokio, tak přesně tohle jsem udělal (zmenšil o 50%) a z obrázku velikosti 8,6 MB jsem takto získal obrázek vel. 1,2 MB. Tak to mně teda jako polovina nepřijde, zvláště, když se ptám, jak z obrázku 10 MB udělat obrázek 5 MB. Umíš to vysvětlit?

Nejlepší odpověď
Arne1

Použiju IrfanView. A před uložením obrázku použiju funkci „Změnit velikost“, rest CTRL+R

Další odpovědi
Rokio

Vložíš ho do programu Malování a zmenšíš ho o polovinu.

poznámka: Ne uříznout, ale uděláš, aby byl dvakrát menší.

led

Záleží od použitia obrázku, než začnete zmenšovať obrázok, zamyslite sa nad jeho použítím. Veľkosť grafického súboru je úmerný typu obrázku
napríklad otvorila som plnofarebný obrázok 2048×1536 bodov v *.png (veľkosť 4 092117) a bez akejkoľvek zmeny uložila v tom istom rozmere a rozlíšení do *.jpg (veľkosť 224 038). Laik rozdiel nepozná, pokiaľ obrázok nezväčšujete.
pre tlač na papier malé rozlíšenie nestačí
pre web, alebo ikonu pre malý obrázok stačí aj malé rozlíšenie.
Pre monitor, tablet pokiaľ nepotrebujete detaily a jemné rozlíšenie farieb stačí obrázok s malým rozlíšením.

Hermelín D

je velmi jednoduchá odpověď a to obrázek konvertovat do formátu .jpg. a to se udělá tak že dáš obrázek např do malování, „uložit jako“ a zvolíš formát jpg. rozlišení zůstane stejné, jen se kvalita trochu zhorší. potom obrázek má ± do 1MB. a nebo zmenšit rozlišení ale to bych udělal jen pokud by obrázek měl třeba 4K rozlišení a chtěl bych ho dát např na velikost monitoru 16:9. je důležité co je to za obrázek nebo spíš jak s ním chceš vynaložit.

led

Arne1, aj u Irfanview ak nezrušíte možnosť automatického DPI táto sa vám automaticky zníži rozlíšenie a strácate detaily.

zjentek

Rokio hele nebuď línej když chceš radit tak důkladně se vším všudy ano? (;

Rokio

zjentek: Promiň. Dáš kopírovat obrázek. Pokud to nejde, tak uložit obrázek. Otevřeš program Malování. Vložíš tam obrázek. Jestliže obrázek nešlo kopírovat, tak uložený obrázek jako soubor otevřeš v programu Malování. V programu Malování pak máš možnost nahoře změnit velikost obrázku. Nastavíš velikost obrázku 50 % šířka a 50 % výška. Nakonec dáš uložit jako, pojmenuješ ho a dáš ho třeba na plochu nebo tam, kam uznáš za vhodné.

zjentek

Rokio, můj prvý příspěvek v této diskuzi se vztahuje k DOPLNĚNÍ OTÁZKY, xhápeš? Hele, ty až přestaneš být vždycky 10 kroků za ostatními, tak se obávám, že pak už nebudeš zajímat ani toho tvýho milovanýho psychiatra! Jen obava, vše dobrý, ale… Si to doplnění alespoň přečti, ne?! 🤦‍♂️

led

Rokio, ako počítačový mág by ste mali vedieť že týmto spôsobom obrázok znehodnocujete, pretože väčšina programov pri tomto spôsobe znižuje rozlíšenie. Preto napríklad pre tlač vo farbe s detailami (fotografia z dovolenky, prípadne z bojiska) 300Dpi je minimum pre kvalitu. Čím viac Dpi, tým lepšie, ale pritom sa váha (veľkosť) súboru zvyšuje.

zjentek

Led, v programu malování jsem o zmiňovaných 50% zmenšil obrázek ve formátu JPG opět do TÉHOŽ FORMÁTU (jpg). A z 8,6MB původní velokosti jsem tak získal obrázek 1,2MB veliký. Vysvětlení? Děkuji ó dámo nejtajemnější. (;

led

Skúsim to vysvetliť laicky na príklade bytového domu.
Zmenšenie „váhy“ obrázku nie je priamo úmerné zmenšeniu. To je len častý omyl. JPG rozlšenie pracuje inak ako napríklad BMP alebo PNG. U BMG každý bod „hrá za seba“ V PNG sa prispôsobuje svojmu najbližšiemu susedovi, ale JPG sa prispôsobuje celému poschodiu. Takže ak zmenšíte rozlíšenie (počet susedov), ten nešťastník JPG bod musí zohľadniť aj svoj prístup k susedom.

zjentek

Hm, tak tohle na mě bylo moc. Nemáte v rukávu lepší příklad? Protože z uvedeného příkladu o činžáku vyplývá, že ubožákovi sousedovi se zmenšil kvartýr víc, než je všeobecně zdrávo. (;

led

A to isté je u obrázku, zmenšíte ho a odrazu zistíte, že tam čosi chýba.

led

Skúste si to v praxi: predstavte si tie DPI ako jednotlivé domácnosti v dome (napr.300)
1 – zmenšite obrázok na polovicu podľa Rokia, alebo Arne1, bez zablokovania zmeny DPI rozlíšenia. zmení sa toto číslo DPI na 150)
2 – pri pozeraní si ho bez úprav zväčšite na pôvodnú veľkosť a uvidíte štvorčeky. (to je práve to čo nechcete, tie jednotlivé byty v dome, mnohí obyvatelia sa stali bezdomovcami).
3 – Ale pokiaľ pri zmenšovaní rozmeru zachováte pôvodné nastavenie DPI (300) rozlíšenia, pri následnom pozeraní zmenšeného obrázku (DPI 300) na premietacom plátne v kine budete obyvateľov domu vidieť ako predtým na pôvodnom zobrazení (DPI300), šťastných a veselých.