zzzzz

Jak v obchodě poznám, jestli zářivka dobře svítí?

Koupila jsem si světlo pod linku, je v něm zářivka a má 8w, na světle píšou, že svítí jak 40w, a to fakt nesvítí:-((( Mám staré světlo, to má také zářivku jen 8w a svítí podstatně víc než to nové.
Proč? Je tam u toho ještě nějaké jiné měřítko nebo značka, podle které poznám svítivost? V obchodě to zkusit moc nejde, je tam světlo, a ta svítivost je hodně rozdílná hlavně večer.

Všem předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Hlavní rozdíl mezi jednotlivými trubicemi bude v barvě světla – ale na nějaké přepočty nespoléhej.
Ale obecně – nepoznáš… A mám vyzkoušeno, že ani ´věhlasná značka´ není zárukou ničeho.
Já se koukám na barvu světla (oblíbenou mám 5500 K) a pokud koupím ´špatně´, výbojku vrátím.

Další odpovědi
cochee

Důležitá veličina je zde svítivost, udávaná v jednotkách lumen. Ve zdroji je článek a je tam i tabulka, kde jsou přibližné hodnoty svítivosti u klasických žárovek seřazených podle wattů, tak lze lehce odhadnout, jako co asi bude úsporkový nebo LED zdroj svítit.

Zdroj: http://hobby.id­nes.cz/vyber-usporky-rady-0oj-/hobby-domov.aspx?c=A120419­_093910_hobby-domov_bma

led

Doôležité je písmeno za udajom o watáži žiarivky. Toto písmeno určuje farbu svetla – D – denná (svetlo posunuté jemne do žlta), B – biela (svetlo zbavené farebných odtieňov, viac do bledomodra). Laik sa môže orientovať len na svojim subjektívnym pocitom. Oko vníma každé sfarbenie s inou citlivosťou. Ak máte pocit, že žiarivka (trubica) nespĺňa požadované parametre, najlepšie je zobrať ju do predajne (ak môžte aj s telesom) a skúste ju porovnať s inou žiarivkou toho istého typu. Ak má trubica na koncoch (pri plechovom pásku) tmavé – opálené – sklo, žiarivka je na konci svojej životnosti.

mosoj

Právě naopak čím studenější světlo tím bělejší a je více vidět. Bohužel pro oči moc příjemné není.
Teplotu světla je třeba posuzovat podle oKelvina. Ideální je někde kolem 3 000 o K. Jinak nekoukat na watáž ale na svítivost. Na 40 W = cca 400 lm.

lota

Jsou tu super odborné odpovědi. Já mám jednu jednoduchou – poznat to v obchodě nejde, člověk to pozná až v běžném provozu.

zzzzz

cochee dík za článek, ale moc rozumná z něj nejsem:-))) jsem holt ženská:-))

Takže to 8w má mít kolik lumenů, aby mi to svítilo dobře?

cochee

ne takhle: chceš například aby to svítilo jako ta 40W žárovka. Tak v té tabulce najdeš, kolik lumenů má 40W žárovka a pak v obchodě vybereš zdroj, který má stejné lumeny. Jenže opravdu tam je důležitá ta teplota barevného podání, co o ní píše mowla, čím vyšší, tím se to světlo zdá „studenější“ a že subjektivně svítí slaběji.

zzzzz

No tam na té krabičce od světla je napsáno 8w a svítí jako 40w, tak jsem myslela, že to tak svítit bude. ☹ Je to úplně zdechlé světlo:-(((