Avatar uživatele
zzzzz

Jak v obchodě poznám, jestli zářivka dobře svítí?

Koupila jsem si světlo pod linku, je v něm zářivka a má 8w, na světle píšou, že svítí jak 40w, a to fakt nesvítí:-((( Mám staré světlo, to má také zářivku jen 8w a svítí podstatně víc než to nové.
Proč? Je tam u toho ještě nějaké jiné měřítko nebo značka, podle které poznám svítivost? V obchodě to zkusit moc nejde, je tam světlo, a ta svítivost je hodně rozdílná hlavně večer.

Všem předem děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? redy, anonym, gagaga, marci1, Awe před 3625 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Hlavní rozdíl mezi jednotlivými trubicemi bude v barvě světla – ale na nějaké přepočty nespoléhej.
Ale obecně – nepoznáš… A mám vyzkoušeno, že ani ´věhlasná značka´ není zárukou ničeho.
Já se koukám na barvu světla (oblíbenou mám 5500 K) a pokud koupím ´špatně´, výbojku vrátím.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Důležitá veličina je zde svítivost, udávaná v jednotkách lumen. Ve zdroji je článek a je tam i tabulka, kde jsou přibližné hodnoty svítivosti u klasických žárovek seřazených podle wattů, tak lze lehce odhadnout, jako co asi bude úsporkový nebo LED zdroj svítit.

Zdroj: http://hobby.id­nes.cz/vyber-usporky-rady-0oj-/hobby-domov.aspx?c=A120419­_093910_hobby-domov_bma

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Doôležité je písmeno za udajom o watáži žiarivky. Toto písmeno určuje farbu svetla – D – denná (svetlo posunuté jemne do žlta), B – biela (svetlo zbavené farebných odtieňov, viac do bledomodra). Laik sa môže orientovať len na svojim subjektívnym pocitom. Oko vníma každé sfarbenie s inou citlivosťou. Ak máte pocit, že žiarivka (trubica) nespĺňa požadované parametre, najlepšie je zobrať ju do predajne (ak môžte aj s telesom) a skúste ju porovnať s inou žiarivkou toho istého typu. Ak má trubica na koncoch (pri plechovom pásku) tmavé – opálené – sklo, žiarivka je na konci svojej životnosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Právě naopak čím studenější světlo tím bělejší a je více vidět. Bohužel pro oči moc příjemné není.
Teplotu světla je třeba posuzovat podle oKelvina. Ideální je někde kolem 3 000 o K. Jinak nekoukat na watáž ale na svítivost. Na 40 W = cca 400 lm.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lota

Jsou tu super odborné odpovědi. Já mám jednu jednoduchou – poznat to v obchodě nejde, člověk to pozná až v běžném provozu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zzzzz

cochee dík za článek, ale moc rozumná z něj nejsem:-))) jsem holt ženská:-))

Takže to 8w má mít kolik lumenů, aby mi to svítilo dobře?

před 3625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

ne takhle: chceš například aby to svítilo jako ta 40W žárovka. Tak v té tabulce najdeš, kolik lumenů má 40W žárovka a pak v obchodě vybereš zdroj, který má stejné lumeny. Jenže opravdu tam je důležitá ta teplota barevného podání, co o ní píše mowla, čím vyšší, tím se to světlo zdá „studenější“ a že subjektivně svítí slaběji.

před 3625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

No tam na té krabičce od světla je napsáno 8w a svítí jako 40w, tak jsem myslela, že to tak svítit bude. ☹ Je to úplně zdechlé světlo:-(((

před 3625 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek