Larissa

Jak v matematice přijít na dvě čísla, jejichž součin je předem dané číslo?

Je to jen jeden krok v příkladu, netuším, jak na to přijít lehčeji, než to prostě zkoušet, což ale zabírá strašně moc času. Vím, že jsem to kdysi uměla, ale momentálně vůbec netuším.
Např.: x*y=84 (správě: 12, 7) → ale jak na to přijít rychleji, prosím?

Nejlepší odpověď
gecco

Nemáš na myslí „prvočíselný rozklad“ (rozklad na prvočísla)?
😉
Pomocí něj definuješ libovolné (celé, kladné) číslo jako součin prvočísel.
___
Např. tebou uvedené číslo 84 je možné vyjádřit jako
2 . 2 . 3 . 7 = 22 . 3 . 7
Z toho si pak patřičné dva činitele do součinu vybereš.
😉

Další odpovědi
Emefej

Jednou z možností je naučit se pravidla dělitelnosti.

Zdroj: http://ciselnik­.artega.cz/pra­vidla-delitelnosti-cisel-matematika.php

Dochy

Tvůj příklad má více řešení. Základem je rozklad na prvočísla, která pak můžeš kombinovat…
(2.2.3.7)=(2)­.(2.3.7)=…

klumprt

Testuj dané číslo postupně na dělitelnost prvočísly od nejmenšího (2,3,5,7,11,…) a děl ho jimi, dokud ti nezbude prvočíslo. Pak můžeš kombinovat různé součiny prvočísel. V případě 84 takto:

84:2 = 42
42:2 = 21 (dvěma to dál nejde, zkusíme 3)
21:3 = 7

Takže 2.2.3.7