zjentek

Jak v knihovničce poznat vzácnou knihu?

Myšleno vzácnou ve smyslu cenově hodnotnou.

Př: Někdo má cca tisíc knih, kterých se nyní potřebuje zbavit z důvodu úspory prostor a proto je nabízí zdarma – chce je darovat. Mohu je mít, ale také nemám prostoru nazbyt, ale… Jak bych já, v tomto ohledu laik, mohl prověřit, zda se mezi knihami nenachází třeba i nějaké vzácné vydání?

Nejlepší odpověď
NoFear

Vášnivý čtenář, který se orientuje by je většinou poznal. :P :)
Laik asi nijak, to člověk pozná, když ví, co je ceněné, po čem je poptávka a co se vždy prodá za draho. Když ví, co jsou ty chtěné knihy a není jich u nás dnes mnoho vytištěno/dos­tupných.

Tak například knihy od známých filozofů jdou často na dračku, a to i když bylo vytištěno více vydání – a každém třeba i spousta knih (Platon, Aristoteles,..). A pak se to ještě stupňuje… čím více známější/cenější kniha od známého autora…
Neplatí jen o filozofii, ale třeba i pro právní knihy. Právní knihy jsou téměř vždy drahé. Pak také psychologické (nejvíc asi od klasiků-zakladatelů, pdoboně i pro sociologie, ekonomie, odborná militarie, atd).
Odborné knihy, takové ty historicky první od autorů, kteří tuto odbornou nauku jakoby založili. Nebo takové ty Magnum opusy od světových historických autorů (ovšem románová/dramatová klasika je vždy hojně dostupná, takže ta moc drahá není). Přelomové knihy. Platí spíš pro odborné, než pro beletrii.
Klasika je často drahá (taky jak kdy). Světová, nikoli česká (ta je vždy levná, protože je u nás neuvěřitelně dostupná. Logicky). Ale teď příjde spíš na to, jaká klasika a kolik děl u nás vyšlo. Jak je ceněna.
To se musí vždy zohlednit, jaká je po tom poptávka, ale taky nabídka. To poznáš v různých bazarech zaměřených na knihy. Když já takhle porovnávám (staré i nové) knihy – jejich cenu a poptávku po nich, tak procházím Databázi knih (bazar), Muj antikvariat, Trh knih a popřípadě Heureku (na nové knihy). Jednu knihu takhle porovnáš za minutu – jne vždy vyhledáš an těchtos tránkách a porovnáš ceny/dostupnos­t/poptávky. Nezbývá, než vždy projít jednu knihu po druhé. Ve skutečnosti to ani nezabere tolik času a tisíc knih není moc.
Svou roli má i stav knihy a vazba. Ale to až spíš v poslední řadě. Ale jsou i knihy s velmi vzácnými vazbami (vydáno jen párset kusů nebo jen do pár tisíc, či vyrobené z něčeho dražžší/kvalit­nějšího, vzácné ilustrace, zdobená vazba nebo i vnitřek knihy,..).

U všeho je ale nutné zohlednit jak moc se nabízí. A pokud není nikde v nabídce a je po ni velký zájem, tak ji můžeš střelit za vyšší cenu – i kdyby se jednalo o „obyčejnou“ knihu, která ani nemusí být až tak známá (jen určitému okruhu lidí/čtenářů – kteří ji chtějí, ale není dostupná).
Já se v tom třeba jakžtakž orientuju. Doma necelých 3 tisíce knih, spoustu jsem jich prodal i koupil. Běžně jsem prodával kus kolem stovky až dvou (jedná se skoro vždy o antikvariátní stav.. knihy z minulého století nebo staré několik let, kolikrát i „odrbnaé“ přesto ceněné). takže jsou tam knihy, které jsem běžně prodával za 300, 400, 600 (a nebylo jich málo, několik desítek), ale i přes tisíc. Např. „O válce“ jsem prodal za 1 600 Kč, Bušido za 650 Kč, Zásady ekonomie za 1 200, Bohatství názorů za 600,– Lidské jednání za 550,– Zásady ekonomie za 800,– Jak zbohatli a přišli k moci za 600 (úplně salátové vydání),– Mnohonásobný zdroj příjmů za 400,– Dest knih o architektuře za 400,– atd. atd. A vlastně plno ekonomických a filosofických (a dalších) knih prodáno mnoho kusů vždy několikset za kus.
Obyčejně ale čekej jen pár desítek korun u antikvaritáních knih. Do stovky. romány, detektivny, povídky,… to vše je většinou levnější. Platí i pro dramata tad. Ale vždy se toho musí zohlednit víc.

Platí, že odborné bývají dražší než nějaká beletrie.. Ale ne všechna odborná, musí se jedat spíš o uznávaná díla, světově/oborově známá. A může to být kterýkoli obor. Jak jsem výše uvedl: právo, filozofie, ekonomie, psychologie,…
Ale i když prodáš např. 500 knih za 30 Kč, tak vyděláš 15 000. Víc i míň. Prodat jednu knihu za těch pár desítek korun se nezdá moc, ale v konečném výsledku všechny můžou dost vyělat.

Další odpovědi
led

Moja najvzácnejšia kniha je kniha zo začiatku XX.storočia v koženej väzbe a 500 drsných listov bez textu, len na 2 stranách je pár slov a zopár skíc kreslených v priebehu rokov tým, čo bolo po ruke. Vzácna je nie pre teoretickú cenu, ale pre jej životnú cestu, ktorou sa ku mne dostala.
Odborník by vám vedel posúdiť, či vaša kniha je vzácna (svojou finančnou hodnotou), ale jestvuje aj citovo vzácna kniha „za pár kaček“ ktorú si ceníte viac, než tú za desaťtisíce korún podľa odborníka. To už musíte posúdiť vy.
Laik môže knihy, ktorých sa chce zbaviť, ponúknuť na zhodnotenie napríklad v antikvariáte (ktorému dôverujete) najprv v tvare zoznamu podľa autorov, názvu, roku vydania a nakladateľstva, alebo osobne „s knihami na trakaře“, prípadne si odborníka pozvať k sebe na obhliadku.
dosť často poznáte vzácnosť aj podľa počtu výtlačkov danej knihy, prípadne vlastnoručného podpisu predchádzajúceho majiteľa, alebo autora diela, prípadne značky – ExLibris * v knihe.

*
Exlibris alebo staršie ex libris[1] je „graficky alebo typograficky riešený štítok s menom alebo so značkou vlastníka knihy (knižnice ap.) obyčajne umiestnený na prednej predsádke knihy“.[2]
Okrem osobných existujú exlibris verejných knižníc, spoločností a inštitúcií.[3] https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Exlibris

Dodatok:
NoFear, píšete „když prodáš např. 500 knih za 30 Kč, tak vyděláš 15 000.“
Nemôžem s vami súhlasiť, pretože:
1 – když prodáš např. 500 knih za 30 Kč, tak vyděláš jenom 30 Kč
ale
2 – když prodáš např. 500 knih po 30 Kč, tak až pak vyděláš 15 000 Kč

to sú nielen „Zásady ekonomie“, ale aj „Základy matematiky“. 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Jo a ještě, bacha. Nezavrhuj nějaké staré hnusné knihy, poničené atd, když podle oka (a podle autora, názvu atd) nepoznáš dobu vydání. Velmmi staré tisky jsou hodně ceněné. Takhle třeba prodáš obyčejné knihy v ošuntělém stavu za několik stovek i tisíc. Pokud jsou např. dávno z 19. století.. takových mám doma taky spoustu – hlavně spíš koncem 19. století a počátkem 20. Ale ty ještě nejsou tak ceněné, měl jsem i třeba ze 70. let nebo z poloviny 19. stol. Dokonce dvě z 18. století jedná 178– něco a druhou 179-něco. S fakt divnou češtinou, dvojité w, nějaké „přesmyčky,“ že to ani nešlo číst. A jednu z podobné doby, ale v řečtině.
A někdy si ani nemusíš všimnout autogramu od autora (hlavně našich českých). Koupíš levně, ale co to tam nenajdeš a prodáš to skoro jako poklad. Ale neříkám, že je to běžné… i když plno knih obsahuje autogramy.

zjentek

NoFear>>> Pááni…

Vyčerpávající. Díky.

A nabízet je vhodné Kde? Zde?>>>https:­//www.trhknih­.cz/
Nejrozumnější? Nebo je rozumnější ještě jinak?

NoFear

Taky možnost, možná nejlepší, záleží, co upřednostňuješ. Ale je to zdlouhavé, berou si provize z každé prodané knihy a prodej trvá dlouho… než si nějaký uživatel vybere tu tvoji knihu. A pka tam máš ještě starosti s tím, že to musíš odeslat (zabalit, označit atd). Ale to vlastně platí pro všechny tyto druhy prodejů (přes bazary, Databázi knih,.. a trh knih v tomto dlouhodobém měřítku je z nich asi nejlepší. Protože je takový nejpřehlednější a docela oblíbený).

Jinou variantou je výkup knih od antikvariátů. (Spíš od těch větších). Stačí některé zkontaktovat – oni přijedou, knihy přeberou, zhodnotí (popřípadě si vyberou) a udají ti celkovou cenu. Ale nebue to tak vysoká cena, jako kdybys to prodával postupně (například přes ten trhknih). Ale to je ta cena za tu rychlost. Antikvaritáty zkupují knihy za menší peníze, aby je pak prodali dráž – aby na tom logicky vydělali. Takže se toho zbavíš sice rychle, ale ne až za tak moc peněz (ale jako určitě i tak něco kápne a je to mnohem lepší než ty knihy vyhodit). Pokud tam budeš mít vzácnější knihy, tak i od antikvariátu bys za ně dostal víc, ale lepší už je si stanovit tu cenu sám (na trhuknih nebo nějakém bazaru) a nebo snad ještě líp přes Aukro. :)

annas

NoFear,

vaše věta „Jinou variantou je výkup knih od antikvariátů“.

Vy vykupujete knihy od antikvariátů?

Já naopak některou knihu, často odbornou, v antikvariátu prodám.

NoFear

Kdyby tě zajímal víc ten výkup od antikvariátu, tak snad každý na svých webech o tom má info:
https://www.an­tikvariaty.cz/in­dex.php?action=Tex­t&name=offerus
https://kniho­bot.cz/jak-prodat-knihy
https://www.an­tikvariat-brdy.cz/VYKUP-KNIH-a7_0.htm
https://antikvariat-b612.cz/vykup

Tady máš i senzam antikvariátů, které mají eshop: https://antikvariat-b612.cz/vykup

annas

NoFear,

Kdyby tě …

nevím, komu je odpověď určena,. Vím, že antikvariát knihy vykupuje či skupuje od někoho. Sama občas knihu v antikvariát koupím, ale nevykupuji je.

Neuvědomil jste si, že jste větu chybně česky formuloval. Např. jinou variantou je, když knihy vykupuje antikvariát., nebo je antikvariátu nabídnete.

Vykupovat od antikvariátu znamená, že vám je antikvariát nabízí, nikoliv vy jemu.

NoFear

Oops, oprava poseldního odkazu: https://muj-antikvariat.cz/sez­nam

NoFear

*Doplním, upravím: Zásady politké ekonomie a zdanění za 1 200 Kč. (od Davida Ricarda)
A Zásady ekonomie za 800 Kč (Mankiw).

zjentek

JJ, pochopoval, že šlo o dvě knihy (;

zjentek

Hele, tady někdo prodává román za 2,2k… tomu třeba vůbe nerozumím, přestože vím, že knihy jsou drahé>>https://­www.trhknih.cz/kni­ha/1wvwbgek0q

Jak si vysvětluješ? Díky.

NoFear

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

… a ještě k tomu koli má vydání. A tohle není cennější než ty jiné.

zjentek

NO tak je to pitomec a tací důvěřivého člověka na netu jen spletou. Pokud si hned nemíní ověřovat, jako jsi to správně udělal ty. Což důvěřivý nezačne. A pak se nějaký zjentek takhle hloupě ptá, no.

NoFear

Tak on si to za tu cenu nabízet může (jeho volba). Otázkou je, kdo koupí, když je všude jinde tatáž kniha i 10× levnější…