Jak v daňovém přiznání doložit náklady při ztrátě účtenek?

Známý, kterému budu zpracovávat daňové přiznání, zakoupil v loňském roce nabouraný automobil, který opravil a ještě týž rok prodal. Pojišťovnou byl „vrak“ auta označen jako totální škoda. Známý automobil spolu s otcem opravil a prodal. Bude tedy tento příjem uvádět do svého daňového přiznání.

Bohužel se mu stala velmi nepříjemná věc a to, že ztratil složku, kde měl založeny všechny účty od nákupu náhradních dílů. K dispozici má protokol od pojišťovny, u které bylo auto pojištěno, s označením jaké díly byly poškozeny a od značkového autoservisu (jednalo se o značku Škoda) má naceněnu opravu (tj. cenu náhradních dílů + cenu práce).

Ve skutečnosti však známý náhradní díly zakoupil o něco levněji než uvedl značkový autoservis. Je možno namísto účtenek použít čestné prohlášení v jaké výši náhradní díly zakoupil a zároveň doložit seznam nakoupených komponentů a jejich obvyklou cenu?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Tak to jsem se fakt zasmála 🙂

To by se nám to všem čestně prohlašovalo 🙂 Opravdu nevím, jestli je váš dotaz legrace nebo fakt.

Do výdajů můžete dát pouze prokázané výdaje, nikoli prohlášené, přes to nejede vlak!

Další odpovědi
venkovan

Myslím, ale nevím to přesně, že by mohl použít % na odpočty z celoročního podnikání. Jestli chce být v pohodě, tak příslušný finanční úřad a příslušný referent a poradit se a ještě k tomu to vymyslet tak, aby ta rada byla písemná.
V opravárenství aut ztráta dokladů za nákup náhradních dílů hodně zavání černotou. Přeci jenom na našem neoficiálním trhu se sežene lecos, za pár korun, ale vždy a zásadně bez dokladů.