NonClockwork

Jak v běžném vědeckém pozorování poznám, jestli má pozorovaný jev statisticky normální rozdělení pravděpodobnosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Porovnáš ´statistiku´ pozorovaného jevu s předešlými pozorováními (´utváří normalitu´ – normu).
A nebo pozoruješ jev na statisticky významném množství prvků (´pokusů´) a tuto normu tím ´vytvoříš´.

Další odpovědi
Kelt

Buď pozoruji jevy jako běžný pozorovatel, nebo vědecký pracovník, který zná statistické metody. Pochybuji že ze sta otázaných bude většina znát Gausovu křivku rozdělení, pokud se nebude jednat o studenty MFF nebo podobně.

Fyzik

Zatím žádná relevantní odpověd. Mowla odpovídá, ač je zjevně nekompetentní, Kelt je tajemný jako hrad v Karpatech.

Takže naměřením hodnot získáme náhodný výběr z pozorovaného jevu. Testuje se hypotéza, že náhodná veličina má nějakou konkrétní distribuční funkci, my jsme se učili Pearsonův „chí-kvadrát“ test. Je zaveden nějaký parametr, který souvisí s pozorovanou a teoretickou četností, a pokud je nižší než nějaká tabelovaná hodnota (jedná se o kvantil nějakého Pearsonova rozdělení, my to hledáme v tabulkách – souvisí s tím, s jakou pravděpodobností chceme potvrdit platnost hypotézy, např. 95 %, 99 % a také záleží na počtu měření), pak se hypotéza NEZAMÍTÁ :)

Nebo to jde jednodušeji, graf se proloží metodou nejmenších čtverců danou funkcí (u normálního rozdělení to je e^(x−2)) a pokud je relativní součet čtverců nižší než nějaká hodnota, řekne se, že to platí, ale to není úplně vědecké.