Banshee

Jak v angličtině rozeznám čas předpřítomný prostý a předpřítomný průběhový?

Nechci odkazy na nějaké složitosti, potřebuju to vysvětlit lidsky abych to pochopila:)
Doplňuji:
Děkuju quentosi, hlavu bych si z toho nedělala ale naše učitelka to jaksi řeší :)

Nejlepší odpověď
quentos

Často jsou tyto dva časy zaměnitelné, takže bych si z toho nedělal hlavu. Předpřítomný průběhový zdůrazňuje trvání do současné doby, kdežto předpřítomný prostý spíše výsledek/důsledek v přítomnosti.

I have been learning English for 20 years. (Už) 20 let se učím anglicky – typicky zdůrazňuju dlouhé trvání, tudíž užiju předpřítomný průběhový

x

I have learned 2000 English words so far. Už jsem se naučil 2000 anglických slov = nyní jich tolik znám = výsledek / důsledek mé minulé činnosti.

Můžete si pomoci rovněž českými vidy – českému nedokonavému vidu v min. čase odpovídá minulý/předpřítomný průběhový čas, dokonavému vidu čas prostý.