agentpv

Jak v AJ napsat „on jí nabízí jablko“ a „on nabízí její jablko“ (má varianta v popisu)?

On nabízí její jablko. = He offers her an apple.
On jí nabízí jablko. = He offers her an apple.

Jedině že by byla nějaká předložka, nebo by to muselo být zřejmé z kontextu?

Nejlepší odpověď
cochee

Správně je druhá možnost. První by byla nejspíš He offers her apple (to somebody). Her = jí = její, avšak v případě významu „její“ odpadá použití neurčitého členu (an). V první větě se „her“ váže k jablku (her apple, její jabko), ve druhé ke slovesu (offers (to) her, nabízí jí)
Upravuji: možná že přesněji by byl druhý význam „He offers an apple to her.“

Další odpovědi
quentos

Předchozí správnou odpověď už jen doplním. Ten člen je možné vypustit, ale bude mezi tím významový rozdíl. „He offers her apple.“ bychom napsali v případě, že by jablko nebylo v celku (kdyby bylo např. nastrouhané). V tomto případě máte pravdu v tom, že formulace bude stejná jako „On nabízí její jablko.“ Který z těchto dvou významů platí, by se muselo dovodit z kontextu (pokud by nabízel její jablko, bylo by např. doplněno komu).