dust8

Jak uznávaná je planeta Uran v astronomii?

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si odkazy, dovíte se víc.

"Uran je sedmá planeta vzdálená od Slunce 2 870 milionů kilometrů. Je třetí největší a má čtvrtou největší hmotnost. Uran, vedle Neptunu, je díky složení a velikosti popsán jako ledový obr. Uran se skládá nejen z vodíku a hélia, ale také z ledových vod, jako je čpavek, voda a metan. Jeho modrá barva pochází z metanu v horní atmosféře, která absorbuje červené světlo ze Slunce, ale odráží modré světlo.

Uran je přibližně 14,5krát hmotnější než Země, takže je nejlehčí ze všech plynných obrů. Hustota je 1,27 g/cm³, což je druhá nejmenší hodnota z planet ve sluneční soustavě po Saturnu. Je známo, že Uran má 27 měsíců, ale mohlo by to být ještě víc.

Uran byl pozorován a nesprávně zaznamenán mnohokrát jako hvězda nebo kometa. Jako planetu ji identifikoval sir William Herschel v roce 1781. Byl astronom a konstruktér zrcadlových dalekohledů. Chtěl ji pojmenovat jako Georgium Sidus po britském monarchovi králi Jiřím III. Ale neuspěl. Planeta byla tedy nazvaná jako jediná podle řeckého boha oblohy, nikoliv římského.

Teprve při pozorování v roce 1977 bylo zjištěno, že Uran má prstence podobně jako Saturn : jde o směs prachu a ledu.

Uran je ve sluneční soustavě jedinečný, protože jeho osa je vzdálena 97 ° od vertikály, takže Uran se otočí kolem své osy jednou za 17 h 14 minut.

Když v roce 1986 kolem Uranu proletěla sonda Voyager 2, nepozorovala v atmosféře planety žádné větší množství mračen a bouřkových systémů, což je typické pro jiné plynné obry."

https://www.sto­ryboardthat.com/cs/spa­ce-words/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uran_(plane­ta)

--

"Planeta má desítky měsíců, z nichž však pouze pět je opravdu velkých. Na rozdíl od měsíců jiných planet pocházejí jejich jména z děl Williama Shakespeara: Miranda, Ariel, Umbriel, Titania, Oberon.

Snímky z Voyageru ukazují světy stvořené z ledu a kamení, na nichž v minulosti probíhaly složité geologické pochody. Někteří vědci nevylučují, že alespoň na některých z nich by mohla být pod povrchem tekutá voda, a tedy možná i život.

To se však ukáže až v daleké budoucnosti, protože v dohledné době se k Uranu žádná kosmická sonda nechystá." atd.

https://www.i60­.cz/clanek/de­tail/3700/uran-tajemstvi-sedme-planety

Záznam o této planetě

https://www.as­tropardubice.cz/pred­naska-uran-a-neptun-ledovy-pribeh-slunecni-sousutavy/

Další odpovědi
Kepler

Planeta není člověk, aby „zasloužila uznání“. Je jen dost vyjímečná, protože má póly tam, kde jiné planety mají rovník. Takže se po své oběžné dráze jakoby kutálí. Jinak by se tam daly v pohodě pouštět draky vyrobené z olova, protože tam funí větry o rychlosti proudových dopravních letadel.