Minas

Jak uzavřít smlouvu o dílo přes internet?

Potřebuji uzavřít smlouvu o dílo, co vše musí obsahovat? Můžu jí napsat sám? Jaký podpis bude stačit (třeba i písemné odsouhlasení „ano, příjmám tyto smluvní podmínky“ aby se to dalo použít u soudu v případě problému. Jaká velikost písmen, aby nebyly moc velké, ale moc malé aby mi to v případě problému soud uznal. Co nemůžu do smouvy napsat a co je zásadní?

Odpovědi
Hans51

Smlouva o dílo je jedním z tzv. typových závazků (pojmenovaných, nominátních apod.). To znamená, že je jako druh závazku (smlouvy) vymezena přímo v zákone č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Mezi její pojmové znaky patří:

  • závazek zhotovitele provést dílo pro objednatele (na svůj náklad a nebezpečí) a
  • závazek objednatele dílo převzít a zaplatit cenu.

K uzavření smlouvy o dílo tedy stačí, aby závazkový vztah vykazoval alespoň výše uvedené základní znaky.

Pokud chcete odkazovat na obchodní podmínky, je nutné, aby měla druhá strana možnost se s nimi seznámit (v případě spotřebitele jsou zde dány další požadavky, plynoucí z potřeby vyrovnat faktickou nerovnost mezi podnikatelem a spotřebitelem). Nikde není dán požadavek na velikost písma (logicky). Pokud je budete předkládat v tištěné podobě, možnost se s nimi seznámit je splněna v případě, kdy budou dobře čitelné pro běžného člověka. Kdybyste je chtěl mít zveřejněné někde na internetu, platí stejná podmínka.

Do smlouvy nemůžete napsat nic, co by odporovalo dobrým mravům, narušovalo veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob (včetně práva na ochranu osobnosti).