Dochy

Jak utěsnit hadičku mezi ventilem a nádobkou na prášek u pračky?

Hadička se před pár týdny vyvlékla z napojovací trubičky na zásobníku prášku. Samozřejmě to hezky vystříkalo celou pračku a vypláchlo koupelnu. Hadičku jsem nasadil zpět a chvíli byl klid (černá pryžová hadička, v místě připojení navlečená na plastovou trubičku a stažená pružinou…)
Po čase začla pračka týct a když jsem zkontroloval co šlo, zjistil jsem že teče zas v tomhle spoji. Zkusil jsem silikon, ale ten nedrží na tom plastu kapalo to zas. Zkusil jsem chemoprén, ale také bez úspěchu. Následovalo nové propláchnutí koupelny a vyhození chrániče (díky tomu alespoň voda nevytekla až do předsíně). Přidal jsem ke svorce 2 stahovací pásky, vydrželo to 3 napouštění a pak zas propláchlo koupelnu. Momentálně jsem svorku shodil a hadici zajistil 4 stahovacími pásky a zatím to drží. Ale vydrží? Nějaké rady, nápady, zkušenosti?
Popravdě automatická pračka u které musím stát, abych ji dokázal včas vypnout a zabránil tak průšvihu, poněkud ztrácí výhody toho „automatická“. Navíc se bojím, kolikrát ta pračka ještě vydrží kompletní vystříkání vnitřku. Vlastně obdivuju, že elektronika ještě neklekla.

Odpovědi
Hlada

Pro nasazení jakékoli hadice na nátrubek platí pravidlo, že hadice musí mít vždy menší průměr než nátrubek. V opačném případě neexistuje žádná spona, která by to utěsnila. Jestli je hadice volná, je potřeba zvětšit průměr nátrubku. Tenhle spoj není tlakový, mohlo by stačit namotání plastové pásky.

aliendrone

Nejen že jsem nejkrásnější, nejúžasnější, nejskvělejší etc. aliendrone, ale jsem znám i jako „každému všechno opravuji“ aliendrone. (No jo, tak přiznávám, že je to pro mě relax, navíc často i výhodný! ;) :D)

Hlada má pravdu (není to tlakovka, tlak je tam vždy mnohem nižší, než limitních 6bar vodovodu, protože není uzavíratelná – voda na konci vždy cáká do šuplíku s práškem bez překážky [např. kohoutu/ventilu)
Dále má Hlada pravdu, že pérovka páska je o ničem, s kovovou montpáskou stahovací (pokud možno na šroub, ne na trn) budeš na tom z mnoha důvodů MNOHEM lépe, např. > http://www.hob­byman.eu/staho­vaci-paska-se-sroubem.html (vhodný průměr vybereš sám, mají to v kdejakém hobbymarketu či železářství)

Nicméně – samotné použití šroubovací stahovačky (která dokáže stáhnout hadici kolem nátrubku mnohem pevněji) mi nepřijde dostatečné. Pravděpodobná příčina je v nedostatečném rozšíření na konci nátrubku, přes který převlékáš hadici (pokud tam tedy vůbec nějaké rozšíření je).
Něž nějaké oblemcávání těsnidly/lepidly či omotávání smršťovačkami či páskami by jednoduše na konci nátrubku to rozšíření vyrobil.

A to tak, že bych konec nátrubku nahřál a vhodným předmětem TROCHU rozšířil. NE O MOC (abys ještě pak přes to převlékl hadici), ale přeci jen znatelně. To a následné stažení páskou by mělo BOHATĚ stačit k úspěšnému vyřešení problému.

Dávej při tom pozor na kulatost výsledného rozšíření konce nátrubku, použij na rozšíření jeho konce (až nahřátím změkne) něco kulatého s vhodným náběhem. Typicky v každé domácnosti bývají vařečky (takže tím nepracovním zakulaceným koncem), z dílenských krámů je na to skvělý třeba záhlubník, zkrátka jistě doma něco použitelného najdeš.

Nedoporučuji nahřívat otevřeným plamenem (letlampou apod.), leda velmi, VELMI VOFAFRNĚ, mnohem lepší je použít horkovzdušnou pistoli (na nejnižší výkon), možná by stačil i fén manželky (pokud má nějaký výkonnější).

Na co tě ale speciálně upozorním je, že bys měl před laborováním CELÝ ŠUPLÍK vyndat z jediného důvodu – lépe se k tomu dostaneš. Takhle namontované to vidím na obtížnější přístup, díky kterému by se ti jednak nahřívalo z určitých stran obtížněji (potřebuješ symetricky kolem dokola konec nahřát přibližně na stejnou teplotu, aby všude byl plast stejně „povolný“). Jinak hrozí, že při menší zručnosti místo pokud možno co nejkulatějšího zakončení vyrobíš nějakou pazhřivou „šišku“ a bude problém.

A na závěr – když už se v tom budeš hrabat, udělej TOTÉŽ i na tom druhém přívodu – preventivně. Těch pár minut práce navíc tě nezabije (+ pár korun za další pásku) a věř mi, že když to neuděláš, tak dle mých zkušeností (Murphyho zákony!!) ledva to dáš dohromady, tak ta druhá „neokoučovaná“ začne dělat TO SAMÉ! A pak to ZNOVU CELÉ rozebírat… víš jak, ušetříš pár minut a korun za cenu, že si přiděláš nějakou tu hodinku práco (DALŠÍ opravy) + vytírání potopy. ;) :D :D

To dáš draku, vo-vo-vo tom žádná. :)

Herjulfson

Aliendrone… super. To asi dalo práce to tak pěkně rozepsat. Osobně bych asi vyšel z informace „hadička se viditelně nafoukne“. Tlak tam tedy evidentně je. Možná by stačilo přivřít trochu přívod vody. Hadice může být uvnitř trochu otlačená, ale když to fungovalo tolikvlet… Samozřejmě pokud to není někde přicpané.

aliendrone

Dochy>>> Hlavně pak tu stahovací pásku stahuj (měj nasazenou) PŘED tím rozšířením na nátrubku a NE PŘES NĚJ (přes ten rozšířený konec)!!! Mohlo by to prasknout, kdybys utahoval fest! ;) :D :D

Dochy

jo dík… stahování přes to rozšíření – to by mně i napadlo abych se tomu vyhnul 😉 udělat to rozšíření by mohl být dobrý nápad. Ten nátrubek je od přírody úplně rovnej (teda ne úplně, na konci je zkosenej aby se hadička lépe nasazovala 😉 )

do těchhle úprav se mi moc nechtělo, protože má zkušenost je, že ten plast nezměkne a když změkne, tak se rovnou začne pálit. Ale pokud selžou stávající stahovačky, zkusím to.
Ad. vyndání toho chaslíku – není problém. Měl jsem ho venku před pár dny. Zkoušel jsem ho vyčistit od vodního kamene (měl jsem podezření že voda prosakuje někde ve spojích – ten chaslík je dvoudílnej). Ad. tlak – no hadice sice nemá uzavíratelný konec ale ta sprcha v tom chaslíku je pro vodu zřejmě podstatným odporem. Pokaždé když se spustí voda, hadička se viditelně nafoukne (viditelně víc než ta druhá). Skoro bych se bál, že je to někde ucpané. Ale když jsem to měl venku kontroloval jsem co šlo, voda tudy teče (dokonce slušně stříká) …

aliendrone

Ahá, tak to viditelné rozšíření hadice je DOST podstatná informace, to vypadá (ač to zní málo pravděpodobně) na hadicový zmetek (či nějak poškozenou/umí­rající hadici). Hadice by se neměla znatelněji nafouknout ani náhodou. Raději bych neriskoval a vyměnil hadici také. (Nemusí to být nutně origo díl, někdy stačí ta proplétaná zahradnická, kupovaná v metráži v hobbymarketu v oddělení zahrada, myslím, že je to tříosminka, teď z hlavy nwm, raději si ji vezmi s sebou. A hlavně to nekupiuj v Hornbachu, ale v OBI, tam je hadicová metráž 3× lacinější!! ;) :D :D)

Je super, že víš, že ten kastlík na šuplík s práškem je rozebítatelnej. Ergokdyž sundáš to víčko kastlíku s tryskama (spíš otvory ;) :D) na vodu, tak si všimni, že i to samotné víčko je rozebíratelné. (tedy obvykle bývá) To musíš rozebrat citovka, ostré šroubováky (vícero), ten vnitřek je také nacvakávací, když se dobře podíváš. Alespoň budeš moci pořádně ten rozvod vody nad šuplíkem pořádně vyčistit. A neboj, nic se z toho „nevysype“ (leda tak sajrajt). Tudíž můžeš čeknout i to na případné „ucpávky“ a každopádně když to bude rozhozené pořádně vyčistit. Hlavně to víčko při rozebírání po obvodu moc nevymačkej, znovu opakuji, tenkými, možno i ostrými nástroji.

Dále – že ten nátrubek nemá rozšířené zakončení (již jsem zmiňoval v odpovědi), ale jen zkosený náběh mě nepřekvapuje, po roce 2000 je to už běžné. (prý kvůli snadněšjší montáži/produk­tivitě práce), ale já si myslím, že to není jediný a možná ani hlavní důvod) V takovém případě odřízni/upiluj ten náběh pro hadici, pokud budeš rozšiřovat ten konec. To nasazovací zúžení by jenom VADILO při rozšiřování konce nátrubku (no, to si snad při pohledu na to domyslíš sám, proč) A nahřívat to doporučuji axiálně (foukat „do díry“), přičemž nátrubek chraň třeba kusem kartonu s dírkou, kterou prostrčíš jeho nahřívaný konec (abys neohříval celý ten bazmek). Takhle nejlépe rovnoměrně ten konec zahřeješ (o to jde!), než když to budeš šudlat kolem do kola. Navíc – když ti začne čadit/doutnat papír, vidíš jasně, že zahříváš MOC PRUDCE, vysokou teplotou. Musíš POMALU, chceš jen aby to „povolilo“, nechceš to spálit. Ono to půjde, ještě jsem neviděl, aby to nebylo z termoplastu, neboj. Raději ale použij horkovzdušku (na nejnižší výkon), plamen (benzínovou či PB letlampu nebo PB podpalovač na gril apod.) jen opravdu v případě absolutní nouze. Dost možná by to mohlo jít i tím fénem, pokud je dostatečně výkonný. (já ho s úspěchem používám na takové ty jemné, „citlivé serepetičky“). Prostě žádný spěch, pěkně si s tím vyhraj, no.

Nwm, víc mne z hlavy nenapadá co bych poradil, tohle dělám zřídka, takže si moc nepamatuji. Ovšem ta „nafukovací hadice“ – to je MOC divné, PRYČ S NÍ, dej novou! :)

Dochy

Hlada: S tím „není takový“ bych byl opatrnej. Po sepnutí ventilu je tam tlak z vodovodního rozvodu. Tedy je otázka jaká tlaková ztráta je na ventilu a jaká ve „sprše“ na prášek. Ale bez tlaku to nebude.
Mimochodem omotat tu trubku kusem izolačky abych zvýšil průměr už jsem také zkoušel ☹ Ale nevydr6elo to.

Hadička i spona jsou originál, pračka je asi 7–8 let stará

Hlada

Tak třeba nějakou bužírku, hadičku nebo několik vrstev smršťovky. Prostě je potřeba nějak zvětšit průměr nátrubku. Místo pérové spony by bylo lepší použít šroubovací.