EKSOT123

Jak úspěšně pěstovat, resp. čím ošetřovat proti škodlivým činitelům klasické bílé voňavé lilie?

Lilium candidum – lilie bělostná, kostelní, lilie josefská. Mám na mysli, ty staré voňavoučké vznešené lilie, které se dnes snad už ani nedají sehnat. (K mé potěše jsem je ale zrovna viděl na kruháči v Rakousku.) Mě přežívají na zahrádce poslední dvě krásky.
Ony trpí nějakými nemocemi nebo škůdci a je problém je udržet, natožpak namnožit. Mamka je kdysi jednou za rok zalila roztokem hypermanganu, ale jestli to bylo k něčemu dobré, nevím.

Nejlepší odpověď
annas

Kdysi jsme lilie pěstovali, ale to už je dávno. Třeba vám pomohou rady od odborníků.

1." Není totiž lilie jako lilie. Ty orientální, trubkovité a všelijací kříženci se sázejí do hloubky, která má být dvojnásobkem velikosti cibule. Ovšem lilie bílá vyžaduje úplně jiné pěstování. Půda by měla být vápenitá, rozhodně ji nepotěšíte rašelinou. Snese i těžší, jílovitou půdu, ale nejdůležitější ze všeho je hloubka výsadby. Jakmile ji vysadíte hlouběji, přestává kvést. Vyhovuje jí poloha jednoho centimetru pod povrchem. Zasadíte a posypete trochou půdy.."

https://www.re­ceptyprimanapa­du.cz/zahrada/ne­ni-lilie-jako-lilie/

2. Nemoci a škůdci lilií – fotografie a popis

ttps://tetner­.ru/cs/decora­tive-flowers-and-shrubs/ugly-leaves-have-lilies-what-to-do-diseases-and-pests-of-lilies-photo-and-description/

"Lilie vyžadují hodně živin, nejprve na jaře – plné hnojivo (Cererit, NPK, Herbasyn ) – podruhé hnojíme, když jim narůstají malá poupátka. Po odkvětu hnojíme pouze draselnými hnojivy (nikdy hnojiva, kde je dusík !). Během vegetace (přidáváme při chemické ochraně proti škůdcům a houbovým chorobám) jsou výborná hnojiva na list jako je Vegaflor, Harmavit, Wuxal v dávce 30 ml na 10 l vody.

Ochrana proti škůdcům Proti mšicím, žravým škůdcům i proti houbovým chorobám, používáme stejné přípravky jako u mečíků. Dáváme pozor na rumělkově červené brouky zvané „chřestovníček liliový“, který je v některých oblastech namnožen. Klade totiž vajíčka, z nich se vylíhnou housenky, které pak ožírají poupata, ale i listy lilií. Nechá se hubit chemicky, ale stačí občas dělat kontrolu porostu, jakmile ho objevíte, tak ho rukou zmáčkněte. Co lilie nesnášejí Přemokřené stanoviště a přílišné vlhko. Jednostranné přehnojení dusíkatými hnojivy. Příliš alkalickou půdu (až na výjimky). Nemají rády letní úpal a přehřáté půdy." atd.

http://www.lukon-glads.cz/lilie-66