kefud

Jak uskladnit sušená rajčata?

Zatím jsem sušená rajčata po vrstvách pěchoval do malých skleniček a prokládal plátky česneku, zaléval po troškách olejem, uzavřel víčky a dal do ledničky. Další várku bych chtěl volně naskládat do sklenic od okurek (3/4 l) ale co dál s nimy abych je nemusel mít v lednici?(zabíraly by dosti místa) Napadá mě sterilizace. Potom do sklepa. Uvítám každou radu kterou máte odzkoušenu. Na závěr mám ještě dotaz, při sušení se mi stalo že asi 2–3 plátky zčernaly a jeden jako by byl plesnivý. Máte někdo k tomu vysvětlení.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano, sterilizace je správné řešení. Loni touhle dobou jsem v rámci „úsluhověsměnečných vztahů město-vesnice“ nečekaně dostal 4 velké přepravky ZRALÝCH rajčat, něco jsem rozdal, ale metrák rajčat prostě na salát nesežereš, nebo alespoň já ne. Tudíž jsem byl nucen (no, popravdě jsem i chtěl ze zvědavosti a protože sušená rajčata v oleji zbožňuji) to zdělat jinak.

Sušil jsem brutálně v troubě (žádná sušička) na 80°C s puštěným ventilátorem a mírně pootevřenými dvířky po dobu cca 8 hodin (vždy 3 plechy naráz), musíš plechy čas od času (cca po 2 hodinách) otočit a navíc přesunout (spodní doprostřed, prostřední nahoru horní dolů – snad chápeš – to také po 2 hodinách – takže interval mezi kontrolami je 1 hodina – jednou přesouváš plechy, podruhé je necháš na místě a jen je otočíš), aby nedocházelo k černání, popřípadě „vypečenější kusy“ na plechu proházet za ty nejméně vysušené či rovnou odebrat k degustačímu účelu například. Důležitá je i pokud možno co nejshodnější velikost kousků jak píš annas, malé kusy schnou rychleji (takže zčernají)!! ;) :D :D

Jinak – pečící papír je NUTNOST, bez něj se ti budou rajčata k plechu „lepit“, i kdyby byl sebevíc z teflonu!

K láku (ingrediencím přidaným do oleje k rajčatům) – na internetu jsem tenkrát našel tunu návodů, tohle záleží na vlastní chuti/požadavcích. A protože pracuji systematicky, vytvořil jsem rovnou několik receptur, důkladně je zaznamenal a následně ještě DŮKLADNĚJI uložil aby se neztratily a mohly se v případě potřeby použít. (Bohužel TAK důkladně, že jsem je teď NENAŠEL! :( Klasický dronní kiks, ony časem vyplavou na světlo – při nejbližší příežitosti, kdy je NEBUDU potřebovat, to už znám.)

Ke sterilizaci – nemám už ten veliký hrnec na sterilizaci (zděděn po mutter – takový krám k čemu?, pchááá > vyhodit! – jak by se hodil panečku), takže jsem vymyslel vlastní postup. Sklenice jsem naplnil a zalil asi 1cm pod okraj olejem – pozor, VŠECHNO MUSÍ být utopeno pod hladinou, nic nesmí z oleje trčet ven!! (dělají na to taková dřivka či silikonové síťky, prostě stejně jako u okurek, no) zavíčkoval a strčil na 60 min. do trouby (90°C). Pak jsem je vyndal, počkal až vystydnou a normálně skladoval při pokojové teplotě na polici ve špajzu. Až na jednu (asi vadné víčko) se všechna víčka v pohodě chytila. Poslední sklenici jsem sežral někdy v květnu, takže zodpovědně mohu prohlásit, že tento postup je vhodný přinejmenším na 3/4 roku skladování, myslím, že by vydržely i déle, nebýt mé úchylné žravosti této (pro mne) lahůdky.

Připrav se, je to běh na dlouhou trať, bezpodmínečně MUSÍŠ mít čas (nebo si pořídit nějakou „nevolnici/ne­volníka“)!! Nejde prostě si nikam na tři čtyři hodiny „odskočit“! Takhle jsem během 3 dnů zdělal asi 40kg rajčat (víc se nedalo, ze zbytku saláty, džus a protlak – nepovedl se, asi jsem to málo uvařil, vůbec nešel propasírovat přes tenké sítko, ale i tu kejdu jsem zavařil (stejně jako rajčata) a využil jako „sytící doplněk“ do práškových rajčatových polévek – zcela překvapivě výborný nápad! ;) :)

Víc už mne z hlavy nenapadá, to víš my droni raději děláme škodu a neplechu (protože jsme v tom tak dobří!), tvůrčí činnost přenecháváme svým obětem a když už, tak si raději hrajeme se šroubováky, pilami, golami a zkoušečkami, než s vařečkou (OBVYKLE nuda)! Jestli máš k tomu nějaký dotaz, rád odpovím v diskuzi. ;) :D :D

Další odpovědi
annas

Sušená rajčata nechávám v lednici. Ale našla jsem vám, že je možné je sterilizovat.

Některé plátky zčernaly – byly zřejmě slabší než ostatní. Plesnivý? Plesniový plátek? Možná jste si nevšiml, že rajče bylo nějak poškozené před sušením.

"Horká rajčata vkládáme do vyhřátých sklenic střídavě s plátky česneku, plátky černých oliv a kousky bylinek. Nakonec zalijeme vše olivovým olejem. Zavíčkujeme a horké obrátíme dnem vzhůru na 24 hodin a vychladlé je uskladníme v temnu a suchu.

Nebo můžeme sterilizovat 10 minut při 80 °C."

Více na https://www.a­haonline.cz/cla­nek/aha-pro-zeny-recepty/109468/kdyz-se-vam-urodi-hodne-rajcat-vyrobte-z-nich-delikatesu-domaci-susena-rajcata-v-olivovem-oleji-podle-ivany-cerne.html?ut­m_source=ahaon­line.cz&utm_me­dium=copy

nyjono

Vzhledem k tomu, že se běžně prodávají i sušená rajčata bez naložení do oleje, určitě je lze skladovat i usušná bez nutnosti chlazení v lednici.