Lenjička

Jak uschovat olej z přípravy hranolek?

Děláme si doma hranolky tak, že nalijeme spoustu oleje do hrnce a fritujeme. Teď ale řešíme otázku jak uschovat tu spoustu oleje, abychom nemuseli kupovat podruhé další.
Když ho nalijeme do sklenice a dáme do lednice, nežlukne nám? NEbo je lepší způsob jak ho uchovat? Děkuju!

Nejlepší odpověď
hanulka11

musíš ho ale přecedit přes jemné sítko a dlouho neskladovat – nemusíš ho mít v lednici
olej přeci nedáváš do lednice na co, hlavně nesmí moc být přepálený ,pak už není chutný -použij ho ale jen 2×

Víš jak jsem to vyřešila já?

Kupuji jen hranolky do trouby a ty jsou na plechu – suchém – za chvíli hotové a pro nás mnohem chutnější a zdravější než fritované

Další odpovědi
jmhad

Já bych částečně souhlasil s hanulkou.Pokud si koupím fritovací olej a budu používat fritézu nebo hrnec s teploměrem /ručním digitálním/, pak po vychladnutí a přecezení mohu opakovaně olej používat dokud je vizuelně a čichově použitelný.Skla­dovat v uzavřeny či jen zakrytý ne v teple.Pokud nemám ono měření teploty, pak skutečně jen cca 2–3× a k tomu použít klidně levnější obyčejný olej, který mnohdy ani olejem není.Ale kdyby jste viděla,v čem se smaží hranolky v některých kuchyních,zejména teď po zdražení oleje, nikdy by jste si něco smaženého v hospodě nedala.Např. můj šéf nařídil smažit kostičky chleba do polévky /krutony/ až ve „vyjetém“ oleji těsně před jeho likvidací.Když to udělám z úcty k zákazníkovi v čistém,tak ho zaplatím.Tak ho alespoň pravidelně čistím.Před návštěvou restaurace či podobného zařízení je proto dobré si tu hospodu očuchat – projít se kolem a nasát vůně.Pokud cítím přepálený olej,rychle pryč,tam nic dobrého nedostanu.
Doplňuji:
Ten teploměr z důvodu,že hranolky by se měly smažit při oněch cca 160.Při malé teplotě se nacucají olejem a hlavně,při vysoké dochází v běžně koupeném oleji ve změnám a je pak vyloženě nejedlý.

Pájo

Přecedit přes sítko, přelít do plastové misky (uzavíratelné nádoby) a do mrazáku s tím. Obal označit datumem. Tak jsme to dělali.

Teď kupujeme hranolky do trouby a děláme je na plechu (s trochou toho oleje) …jak píše hanulka11.

taje.tajemna

Já olej po zchladnutí přecedím přes sítko, kde mám vložené trochu hrubší plátýnko a pak ho dávám ve sklenicích do lednice. Nikdy jsem s ním problém neměla