cvikra

Jak určit na zahrádce ph půdy za pomoci octa?

jak určit na zahrádce ph půdy za pomoci octu

Nejlepší odpověď
Klaproth

Pokud to začně bublat, tak zjistíš maximálně to, že je v půdě vápenec, nebo jiná podobná hornina, která se kyselinou rozkládá. pH nezjistíš.

Další odpovědi
Kepler

Pokud bys udělal vodný výluh z půdy a ten by byl zásaditý, pak bys mohl stanovit KNK (kyselinovou neutralizační kapacitu) titrací za přítomnosti acidobazického indikátoru. Ta se však neprovádí octem, ale silnou minerální kyselinou, nejlépe HCl. Pokud nejsi chemik, asi bys to nezvládl. Orientačně se dá použít lakmusový papírek. Modrý lakmusový papírek se barví načerveno v kyselých prostředích a červený lakmus se barví namodro v zásaditých prostředích.

Kelt

Musíš si odebrat vzorek půdy, dát do vody a pak se změří pH. Na to je speciální postup.

mosoj

Za pomoci octa uděláš dobrý okurkový, či rajčatový salát.
Kyselost půdy zjistíš tak, že uděláš výluh půdy ve vodě a kyselost tohoto výluhu změříš pH papírky ( chce to alespoň univerzální ). Jsou jednoduché pH metry které ukazují kyselost půdy ihned po zapíchnutí elektrod do země. Jak jsou přesné nevím.

paul1

V trávníku zjistíš kyselost půdy podle přítomosti mechu. Většinou asi mají na kyselost půdy vliv kyselé deště způsobené znečisteným ovzduším. Napravujeme vápněním.
Octem se dá zjistit obsah obsah vápna v půdě. Je třeba dát vysušit vzorek půdy, na ten potom nalijete 8% ocet. Když zemina zašumí, je vápna dostatek, pokud ne, je třeba vápnit