uccello

Jak upravit ostření na nekonečno u objektivu Pentacon 50/1,8 MC?

Používám ho občas na zrcadlovce Sony A58. Na nekonečno skoro neostřím, ale když už to přijde, jsou snímky jemně rozostřené. Dá se to napravit nějakým mezičlánkem? Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Prostě některé staré objektivy nedovedou s určitými těly ostřit na nekonečno. Prostuduj si odkaz ve zdroji, třeba tam odpověď na svou otázku najdeš.

Zdroj: http://www.ma­nualniskla.cz/

Další odpovědi
Emefej

Je to častá vlastnost starých objektivů, způsobená tím, že objektiv je původně určen pro jiný fotoaparát. Má tedy jinou dosedací vzdálenost, na menších digitálních tělech pak takový objektiv nemůže zaostřit na nekonečno. Nejedná se o vadu, je to konstrukční záležitost, která nejde běžnými postupy odstranit. Použítím mezikroužků se tato vlastnost ještě více zdůrazní. Existuje možnost mechanického přestavění celého bajonetu s úpravou dosedací vzdálenosti. Je to drahé, bez záruky. Na druhou stranu takový objektiv díky této vlastnosti bude zaostřovat na mnohem kratší vzdálenost. Bude se vlastně chovat jako pseudo makro objektiv.