JájsemRaibek

Jak uplatnit trest zákazu řízení, když není dotyčnému v době potrestání vydán řidičský průkaz?

To mi trochu hlava nebere.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zdravim-mel-jsem-autonehodu-pod-vlivem-alkoholu-v-17-letech-a-dostal-jsem-zakaz-rizeni-na-15-mesicu-a-pak-jsem-si-chtel
Dosud jsem si myslel, že zakázat mi můžou jen to, co mám povolené a ne co povolené nemám.

Nejlepší odpověď
setapouch

To znamená, že si ho nemůžeš ani udělat. Kdyby takový trest nebyl udělen, může si řidičák udělat třeba ještě ten den a hned řídit. Což asi není společensky žádoucí.

Další odpovědi
klumprt

Řízení bez řidičského oprávnění je v současnosti pouze přestupek. Nedávno to byl po nějakou dobu trestný čin.
Řízení po udělení zákazu je trestný čin Maření výkonu úředního rozhodnutí podle § 337 odst. 1 písm. a) tr. zákoníku.

Může to proběhnout tak, že nejprve řídíš bez řidičáku a přestupková komis ti napaří pokutu a půl roku zákazu řízení. Když tě v tom půlroce chytí znova, nepůjdeš znovu před komis, ale už před soud.