Jak umrel Jan Masaryk?Dik

Nejlepší odpověď
annas

Smrt Jana Masaryka: Vražda, nehoda nebo sebevražda? I.

Podívejte se do odkazů:
http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/historie/smrt-jana-masaryka-vrazda-nehoda-nebo-sebevrazda-i

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/historie/smrt-jana-masaryka-vrazda-nehoda-nebo-sebevrazda-ii

Další odpovědi
quentos

strčili ho z okna komunisti, a to tak, aby to vypadalo jako sebevražda. Donedávna to byla taková záhada, že si to vysloužilo i krátkou zmínku v americké učebnici dějepisu. Dnes už je to nad slunce jasné.

Mirku, neptáme se na Tomáše…

Miroslavst

Zemřel v Lánech
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tom%C3%A1­%C5%A1_Garrigu­e_Masaryk
Doplňuji:
Omlouvám se.
Při únorové krizi odmítl rezignovat spolu s ostatními nekomunistickými členy Gottwaldovy vlády. Navenek vystupoval konstruktivně, pronesl i několik provládních prohlášení. V soukromí ale rezignoval a přemýšlel nad odchodem do dalšího exilu.[zdroj?]10. března byl nalezen mrtev pod oknem svého bytu. Jeho smrt je dodnes záhadou. Existují celkem tři teorie: podle jedné šlo o vraždu (Masaryk byl z okna prostě vyhozen), podle druhé o sebevraždu (Masaryk z okna sám vyskočil) a podle třetí verze se Masaryk pokoušel po římse utéci ze svého bytu (kde se v tu chvíli prokazatelně pohybovali vetřelci) a z této římsy spadl.[zdroj?]

Dle názoru současných soudních znalců,[kdo?] kteří měli k dispozici původní dokumenty z vyšetřování, vše nasvědčuje tomu, že byl Jan Masaryk zavražděn.[zdroj?] To je v souladu s přesvědčením velké části veřejnosti i mnohých historiků, že Masaryk byl zavražděn komunisty, aby jim nepůsobil problémy v nově se ustavující vládě. V této souvislosti jsou známy Masarykovi výhrady k zahraniční politice,[zdroj?] která by Československo více přiblížila k Sovětskému svazu. Rovněž některé další indicie a svědectví vypovídají o tom, že za Masarykovu smrt byla zodpovědná NKVD.