Dochy

Jak ukotvit zábradlí do děr ve schodech?

Ahoj
Potřeboval bych v rodinném domě dodělat definitivně zábradlí (aktuálně je tam provizorní, funguje, ale není to ono)
V několika schodech (nějaký barvený beton s kamínky, povrch řekl bych oranžové teraso, doma dělané schody) jsou u kraje připraveny svislé díry o průměru cca 30–40mm (odhad z paměti). Předpokládám, že toto bylo vyrobeno podle zvyklostí v té době (80. léta). Poradíte mi, jak tam to zábradlí správně ukotvit? Koukal jsem na nějaké systémy zábradlí, ale viděl jsem jen vyvrtat 2 malé díry a do toho zakotvit patky daného systému nějakou chemickou maltou…

Bohužel půvopdní stavitel zemřel, takže se ho na umělecký záměr již nezeptám.
Je mi jasné, že info není úplně přesné, sám se tam pro změření dostanu tak za 2 měsíce, ale snad popsané věci někoho znalého trknou.

Budu vděčný za jakékoli návrhy, ze kterých bych mohl vybírat. Rada: Vys… se na vlastní zábradlí, nestojí to za to, kup systém xxx může být také užitečná. (Pak ještě doplním, jde o horní polovinu schodiště a pro první polovinu by bylo nutné madlo v odpovídajícím stylu uchytit do zdi a nahoře napojit na zábradlí)

Odpovědi
anonym

Postupoval bych naopak – nejdřív bych si vybral zábradlový systém, který by mi vyhovoval (funkčně, designem…) a pak dumal, jak jej upevnit – podle toho, co popisuješ, je totiž možné (v podstatě) cokoli – od zapuštění ´stojek´ do stávajících děr po jejich zalití (betonem, epoxidem…) a vyvrtání otvorů jiných (případně jinde).
Kotvení do zdi – dtto – pokud je pevná, lze ´cokoli´.

Mc Merkurion

něco jsem ti našel:
http://www.za­bradli.cz/navo­dy-montaze/item/14-sloupky-zabradli-kotveni.html#­.U3TS7oF_u1w

Jakub Tlapal

Podle toho popisu by se mi k tomu pěkně hodila moderní skleněná zábradlí 🙂 . nepřemýšlel jsi o nich? Hlavně bych si nechal zábradlí namontovat od někoho, kdo se tím živí, aby to vypadalo pěně. Přece jen je schodiště výrazná část domu a každý kdo k vám přijde se na schody a zábradlí podívá, tak ať to vypadá pěkně 🙂 .

Mukynda

Jak jsi to nakonec vyřešil? Také jsme chtěli ukotvit zábradlí na vlastní pěst, ale nakonec jsme se na to vykašlali. Bylo by to hrozně moc starostí s nejistým výsledkem, a tak jsme se radši obrátili na externí firmu. Zvolili jsme Zámečnictví Hajný: http://www.za­mecnictvi-hajny.cz/ a byli jsme moc spokojeni.

Dochy

Kapitán: Dík. A díry nejsou skrz, jsou jen v tělese schodu. I kdyby byli skrz, tak je v daném místě pod schodem zeď