kefud

Jak ukotvit polykarbonátové desky?

Mám poškozené některé skleněné tabule na střeše skleníku. Rozhodl jsem se poškozené tabule nahradit polykarbonátovými tabulemi. Střecha je svařená z T profilu 25×25mm o délce 1500mm a šířce jednotlivých polí 370–425mm(viz foto). Stojím před problémem jak nebo čím ukotvit tabule k podélnému T profilu? Mimo lepení, výrobce nedoporučuje z důvodu roztažnosti!!!

Odpovědi
Kepler

Dá se použít i lepení/tmelení trvale pružnou hmotou, pokud se ponechají nějaké ty dilatační spáry mezi tabulí a kovovou konstrukcí. Zbývá jen pohledat vhodný tmel, to už ale zpaměti neporadím.

zjentek

Do toho bych VŮBEC nešel po zkušenostech s lexanem po několika málo letech (3–5)! Rozhodně bych šel znovu do skla!

Co to tam vzadu za skleníkem je? Marihuanna? ;) ;D ;D

mosoj

Osobně bych to zkusil s oboustranně lepicí páskou AFT gelová, nebo VST.
Nicméně uzavření dutinek proti prachu a vodě alespoň na horní straně je nutnost! Dole stačí jenom proti prachu tak aby kondenzát z dutinek mohl odtékat. Vyhovuje pouze lišta, bez těsnicí pásky. Na horní straně ale vyhoví pouze lišta s těsnicí páskou.

Správně se ale deska pokládá na pryžové těsnění a přitahuje se hliníkovou přítlačnou lištou tak, aby žádný šroub neprocházel skrz PK desku!

Nicméně dutinky je třeba zejména na horní straně dokonale utěsnit proti prachu a vodě. Je třeba použít ukončovací lišty na všechny strany. Takže bych nechal v lištách místo pro dilataci a tyto lišty potom přišrouboval. Teplotní roztažnost je až 3 mm na jeden metr délky PK desky.

Takže se opravdu jeví jako nejjednodušší to sklo.

Upozorňuji, že Kepler zde zase přinejmenším fabuluje.

Na dotmelování se mohou používat pouze tmely kompatibilní s polykarbonátem nebo neutrální silikony.

mosoj

Keplere opět jsi se projevil!! ve svém světle.

Kepler

zjentek: a v čem byl problém? Nevím, vlastní zkušenost nemám, ale polykarbonát má tu výhodu, že jej nerozbijí ani velké kroupy, nebo jo?

zjentek

https://hobby­.idnes.cz/nek­valitni-polykarbonaty-krehnuti-sklenik-fet-/hobby-zahrada.aspx?c=A160210­_131803_hobby-zahrada_bma

zjentek

Tak to by ses divil. Cože? Lexan nerozbijí kroupy? Tak to řekni mé sousedce, které jsem po krupobití dával na střechu pergoly z lexanu provizorně kachle, ať jí těma ďurama neteče. ;)

Problém je taky v lety nevyhnutelné křehkosti. Počítám, že do skléníku se bude opírat slunko, čili UV zážení a do pěti let ti taskovou střechu prorazím ukazováčkem pravý ruky a to nejsem ninja. A co asi udělá s takto křehkou střechou extrémní nával sněhu? No? To je jedno, že to má pod skosem, i tak to za určitých podmínek může být po čase životu nebezpečné. A někdo životu nebezpečné věci PROSTĚ NEMÁ RÁD! A to jsem já. Určitě bych našel další důvody, kdybych byl spisovatel ;)

Nejlepší volba je v tomto případě (jak vidím foto mýma očima) to drátěný sklo, ale volbu má každý svou ;)

kefud

Zjentku, tak mě připadá že jsi přišel s hospody a kážeš tady bludy. Polykarbonát má tu výhodu, že jej nerozbijí kroupy, má UV fólii. Sníh se při tom sklonu neudrží. Drátěný sklo by svoji vahou o proti polykarbonátu stávající konstrukci skleníku možná ohrozilo néli zbořilo. Takže jsi mi neporadil a k Tvé zvědavosti, za skleníkem jsou sousedovi cca 5-ti metrové tůje.

zjentek

To chápu. Já jsem kolikrát ve stejný pasti, když jsem o něčem PŘESVĚDČENEJ a pak se objeví nějaký kokot, který mně otevře další obzory… někdy bych vzteky vylít z kůže ;(

zjentek

Drátosklo tady nemusí být nikterak silné a tedy ani těžké, na trhu je na výběr. Hlavně- můžeš ho přilepit a máš hotovo. S PK to tak lehké mít nebudeš, nevím, jak jej tam při stávající konstrukci dostaneš, protože lepit a šroubovat ti nehrozí… ale zkus google- montáž PK. Sympatické uchycení je ve fotogalerii v linku výše- odpovědi Keplerovi. Tam také uvidíš, co dokáže neznačkový PK a věř mi, že i konkr. zn. jako je zmiňovaný Lexan žádným zázrakem nebudou! Takže bacha, kážu blud- pokud rekonstrukce stávajícího díla, tak THE BEST bude drátosklo. Pokud TOUŽÍŠ po PK střeše, lépe stávající skleník rozbít celý a na jeho místě postavit nový! Jak vypadají „díla z PK“ po čase, to bych mohl nafotit u souseda- ten kdysi také věřil na BLUDY z reklam a na chvíli na zahradě upustil od klasiky. Všem je nám ho dnes líto. A tu pohádku s tůjema si nech pro PČR. ;) ;D ;D

zjentek

A dále: nevím, jak až je rozumné pěstovat plodiny pod fólií s UV filtrem. To mě přijde jako rochnění se ve vaně bez vody, nebo tak něco..

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Tak jo, díky za vysvětlení. Sice nevím co je to Lexan, ale taťka měl takové to dvojité polykarbonátové sklo s dutinkama a celkem si ho chválil. Jen bylo poněkud dražší než sklo.

zjentek

Jaký taťka, však seš starej jak černé uhlí dědku. Poptej drátosklo a uvidíme, jestli ti polykarbonát přijde tak drahý.

Kepler

Nejsem starý jako černé uhlí, ale jen jako hnědé. Abys věděl, můj fotr pořád ještě žije. Ale to drátěné sklo asi fakt bude odolnější. Vím, že jako guvňořovi se mi nepodařilo rozbít ani jedny takové vchodové dveře.

zjentek

Jo, to je kvalita zaručena. Za mého mládí bylo drátosklo „jakoby“ zelené a to mohly padat boeingy a nic se nestalo, kdepak trakaře!

zjentek

…a nepřidávejte mně furt ty čárky nad písmena už mám z teho depku! ;) ;D ;D

zjentek

Jasně, svět se v plasty obrací… ale dobrá rada nad zlato. Jak tak na to koukám, rozhodně doporučuju drátosklo:

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=dr%C3%A1tos­klo&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b