ninja

Jak uhradit zdravotní pojištění při studiu na VOŠ?

Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat jestli víte jak je to s nahrazením zdravotniho pojištění při dálkovém studiu na VOŠ. Musím si ho hradit sama za sebe nebo jej stále hradí stát jako při jakékoliv soustavné přípravě na povolání.
Předem děkuji za odpověď.

PS: Zatím dostávám rozporuplné odpovědi, ale co jsem tak zjistila tak to závisí na věku a výdělku v práci.
Proto doplnuji informace o sobě.
Je mi méně jak 26,pracuji na DPP (nevydělávam zadne desetitisíce) a kdysi jsem se byla informovat na OSSZ a tam mi pracovnice řekla, že socialni urcite platit nemusím.
Skutecnost je taková, ze jiz 10 mesicu jsem nehradila žádné zdravotní ani sociální poj. a ani se nikdo neozval o jeho uhrazení, jelikoz mi bylo vysvetleno, ze kdybych mela neco dlužná budu o tom OSSZ nebo VZP vyrozuměna.
A stejně tak, kazdy mesic mi nekdo říká něco jiného. Potřebovala bych definitivní odpověď, jinak budu porad zit ve strachu z toho že dluzim nekde někomu majlant.

Nejlepší odpověď
gecco

Podstatný je věk – do 26 let věku ti zdravotní hradí stát, poté ty sama.
😉

Další odpovědi
zzzlatokopka

Po dosažení věku 26 let, stát pojištění při studiu neplatí.

No já bych řekla, že je to podle toho kolik vyděláš, jsou 2 možnosti DOPP a DOPČ u jednoho je to pokud vyděláš víc než 2500 hrubého a u druhého pokud vyděláš víc než 10tisíc. Pokud tyto částky překročíš v hrubém, tak ti odvádí na zdrav. poj. dostačující výši. Pokud nepřekročíš hradíš si zdrav. poj sama.

Oni se neozvou, to se po letech ozve až exekutor.

Navrhuju oslovit tvou zdrav. poj. a požádat ji o to, ať ti napíšou, zda jim něco dlužíš. Zdravotní te´d dělá hodně, něco kolem 1700měsíčně, ale dá se dohodnout splátkový kalendář:-)

Drap

Při dálkovém studiu si hradíš sama.

pusinka50

Pakliže při dálkovém studiu nepracuješ, musíš si zdravotní poj. platit sama. Když si nebudeš platit ani sociální poj., bude se ti to odečítat později z výpočtu starobního důchodu.

da ny

Informace se různí. Zdá se, že byste platit nic nemusela… Jasná" je mi jen forma prezenčního studia :D
Máte statut studenta (+ rodiče slevu/bonus na dani, zlevněné jízdné atp.) ?
Pak za Vás jistě stát hradí i ZP…

zdroj: " Za studenty ve věku do 26 let (bez ohledu na formu studia) je plátcem pojistného stát.„
http://www.az­rodina.cz/3224-zdravotni-a-socialni-pojisteni-pri-dalkovem-studiu-bez-zamestnani
jiný (z r. 2009)
"Student, který si vydělává a přitom se účastní dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia, si musí pojistné hradit sám. Studuje-li v jiném režimu na střední nebo na vysoké škole a je výdělečně činný, platí za něj do 26 let pojistné stát.
Student platí pojistné ze skutečného výdělku, pokud neuzavřel např. dohodu o provedení práce, ze které se pojistné neodvádí,“ upřesnil Rod. „V tomto případě ale nemusí doplácet pojistné do zákonného minima,“
zdroj: http://www.me­sec.cz/clanky/kdy-musi-studenti-platit-pojistne/

JISTOTU získáte, dotazem u ZP (např. VZP). Nečekejte, až třeba za rok přijde upozornění (možná + penále) od ZP ;). Budete klidněji spinkat :)

Tato dívka též tápala a hledala odpovědi:
https://www.po­radte.cz/spolec­nost/11056-plati-skola-v-dalkovem-studiu-soc-zdrav-poj.html

ivzez

Nahlásila jsem chybnou odpověď Pusinky50,
která „pro změnu“ psala o placení sociálního
pojištění, jež si nikdo nemůže hradit sám.