Hanah

Jak uhradit nájem ze společné prostory,kterou využívám jen já,jeden vlastník a kam peníze půjdou,do Fondu oprav ?

Jak vypočítat měsíční nájem,jak posílat a kam,k využití všech vlastníků bytu /24,stejné velikosti bytů/?

Nejlepší odpověď
anonym

Paní Hanah, bydlela jsem u majitele bytovky a nějaký čas mu vedla agendu. Sklepy, příruční sklady a podobně se účtují poloviční sazbou než běžné nájemné z bytu. Stačí si změřit nebytový prostor a zjistit si, jak vysoké nájemné se ve Vaší lokalitě běžně účtuje za m2. Vy potom budete hradit 50% sazbu.
Jenže Vy vlastníte vlhkou sklepní kóji, kterou nemůžete používat a nebytový prostor používáte místo ní. Z tohoto společného prostoru vlastníte Vy sama rovněž 1/24. Za tu tedy po Vás nikdo peníze chtít nemůže. O určení nájmu, kam ho platit a v jaké výši, k čemu budou finanční prostředky z tohoto nájmu použité atd. jste se měli domluvit na schůzi vlastníků bytů.
Mám za to, že Vaše SVJ si opravdu zaslouží proklepnout, zda se v něm řeší problémy tak, jak mají. Začněte stavebním technikem a zkuste se s ním domluvit, co by Vám poradil. Pokud Vaše námitky posoudí jako oprávněné, tak bude asi vhodné podat Vašemu úřadu stížnost na jednání zástupců SVJ.

Další odpovědi
anonym

Moc otázek, pokud jsi jediný na využití prostoru tak ošetřeno smlouvou o výši nájemného a měli by jít do fondu oprav.
Tady my něco uniká ▼
Jak vypočítat měsíční nájem,jak posílat a kam,k využití všech vlastníků bytu /24,stejné velikosti bytů/?

Hlada

Využívání společných prostor pro svou potřebu je sice ve vaší situaci pochopitelné, avšak nezákonné. Bez dohody s ostatními spoluvlastníky nemůžete prostory používat ani si za ně sama stanovovat nájemné. Můžete obejít ostatní vlastníky, vyžádat si od nich souhlas s nájmem a pak podle toho, jak máte ve stanovách definováno hlasování, nechat si smlouvu odhlasovat shromážděním nebo individuálně.