jak udelat led obvod o 12 diodach

dobry den, chtel bych se zeptat, jak udelat obvod o 12 diodach (d3mm/470nm/2­0mA/3,6V/600mcd/45°), kdyz je napeti na zdroji 12V.....predem dekuji za odpovedi

Odpovědi
fortin

Budete muset zřejmě vytvořit překlápěcí obvod, nebo oscilátor který nabije kondenzátory o velké kapacitě (500–1000mF) aby všechny diody mohly aspoň blikat. Ale slovně myslím že to nejde popsat. Podívejte se do antikvariátu zda ještě mají časopis Radioamatér. Může jít o obvod s 2 tranzistory, nebo IO když chcete vytvořit nějaký efekt.
Použít zdvojovač napětí. Výstupní proud (mA) by byl ze zdvojovače napětí podobný nebo menší. Jednodušší bude rozebrat kryt zdroje a změřit napětí na sekundáru trafa. A potom zkusit zvýšit napětí změnou hodnot rezistorů.

zVrd

Zdravím, měl bych jednodušší řešení než které popisuje kolega. Jeho řešení předpokládá, že jsou všechny LEDky zapojené do série, tím pádem součet napětí na nich bude jistě hodně přes 12V. Stačí je zapojit do série po dvou případně po třech, ke každé větvi dát srážecí odpor (na proud 20mA u tří LED by mohl stačit rezistor 330 až 560 Ohm).