Marunka2

Jak to, že známá pohádka se jmenuje O dvanácti měsíčkách a ne O dvanácti měsíčcích?

Včera jsem zaslechla název této pohádky a myslela jsem, že dotyčný člověk se spletl. Ale když jsem název zadala do vyhledávače, tak se potvrdilo „O 12 měsíčkách“. Přijde mi to nespisovné. Podle čeho se měsíčci skloňují? Jak to vlastně jě?

Nejlepší odpověď
annas

Kdy se pohádka jmenovala O dvanácti měsíčcích.
Jenže i čeština se vyvíjí, přizpůsobuje se mluvenému projevu, takže se objevil tvar, který byl původně nespisovný. Nedochází v něm ke změně kmenové souhlásky k v c – zůstává původní tvar. Vývojové tendence – všechny tvary nejsou ještě kodifikované v Pravidlech, ale běžně se užívají.

Stejně – v rybníkách i v rybnících.
Doplňuji:
Ještě doplním odkaz na skloňování:

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=m%C4%9Bs%C3%AD%C4%8De­k&Hledej=Hledej

U slova měsíček jsou oba tvary správné.

Další odpovědi
Lenjička

Já bych neřekla, že je to nespisovně.
Spíš že O měsíčcích by bylo jako neživotné – ty měsíce.
Ale O měsíčkách zní životně – jako ti měsíčkové – páni, kteří sedí a představují 12 měsíců v roce 🙂

Kerberus

Oprava – omlouvám se – věta měla začít příslovcem Kdysi místo kdy. Už nemůžu vpředu změnit.