štamgast

Jak to, že žaludek nestráví sám sebe?

Napadlo mě to pro to, že přece žaludeční šťávy „rozežerou“ maso, tak proč „nesežerou“ žaludek?
Doplňuji:
No někde jsem slyšel, že na vnitřní straně žaludku je sliz, který tomu brání. Nevím, jestli je to pravda.

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Tělo žaludku je tvořeno z třívrstevné hladké svaloviny a uvnitř je sliznice, která ho vlastně chrání před samonatrávením :)
Ovšem někdy se může narušit působením HCl (kys. chlorovodíkové – důležitá součást žaludeční šťávy) na stěnu žaludku a to nám způsobuje žaludeční vředy…
Doplňuji:
Jo, ten mucin jsem opomněla, pardon :) ten máme mimochodem i v ústech, díky němu nám pak jídlo lépe klouzá do krku, protože se obalí touto hlenovitou látkou.

Další odpovědi
mosoj

Sliznici žaludku ( a nejenom tuto sliznici) chrání mucin.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mu­cin

Ozzy21

Protože je to dokonalá příroda je to otázka jako proč protiatomový kryt nezničí atomová bomba..

www

Složení žaludeční stěny je k tomu přizpůsobeno. Odolává do jisté míry kyselinám.
Více net.
Ano. I ten sliz vylučuje stěna a je její součástí.

pizlicka

ozzy21 tva odpoved je dokonala.z pod­vedomi mi to prirovnani ne a ne jít.